Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada dwa dni później niż w ubiegłym roku

Treść

W Polsce przypada dziś Dzień Wolności Podatkowej. To symboliczny moment, w którym przestajemy pracować na wydatki rządowe, a zaczynamy zarabiać na siebie.

W tym roku na opłacenie wszystkich podatków pracowaliśmy 158 dni. Dzień Wolności Podatkowej obchodzimy po raz 26. W tym roku przypada on dwa dni później niż w ubiegłym roku. Według ekspertów, spowolnienie to rezultat zwiększonych wydatków rządowych.

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista uważa, że dobra strategia rozwojowa może jeszcze wyraźniej obniżyć podatki jakie płacimy.

Czy można spowodować, że te obciążenia będą mniejsze? Oczywiście. Jeżeli będziemy coraz bogatsi, będziemy mieli ten potencjał rozwojowy, to wówczas będzie nam łatwiej przy tej większej bazie źródła do podatków utrzymywać państwo, bez takiego wielkiego obciążenia, które wynika z kosztu samego funkcjonowania państwa. Z czasem może to się zmienić, ale też weźmy pod uwagę fakt, że nasze oczekiwania też wzrastają i pewne niewydolności w tym systemie wynikające z systemu ubezpieczeń społecznych, emerytalnych mogą powodować, że te obciążenia będą w przyszłości narastały – wskazuje ekonomista.

Dzień Wolności Podatkowej od 1994 roku wyliczają eksperci z Centrum im. Adama Smitha. Do obliczeń służy stosunek udziału wszystkich wydatków publicznych do produktu krajowego brutto. Najpóźniej dzień ten wypadł w 1995 roku, bo 6 lipca, a najwcześniej w ubiegłym roku – 6 czerwca.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 8

Autor: mj