Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dziękczynienie z Maryją

Treść

(FOT. M. MATUSZAK)

Po raz szósty Rodzina Radia Maryja przeżywała Dziękczynienie w Rodzinie. Modlitwa, koncerty, spotkania, rozmowy złożyły się na sobotnie świętowanie w kampusie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Dziękowano za dar ewangelizacji, a także za kanonizację św. Jana Pawła II.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć postępy w pracach przy budowie świątyni – wotum wdzięczności za dar życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Konsekracja kościoła może się odbyć już za dwadzieścia miesięcy. Poinformował o tym o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja. – Przyszło mi do głowy, byśmy zrobili konsekrację za dwadzieścia miesięcy, w urodziny Ojca Świętego Jana Pawła II – 18 maja 2016 roku. Prosimy was o pomoc, aby móc w tym czasie jak najwięcej zrobić – mówił dyrektor Radia Maryja.

Wznoszona w Centrum Polonia in Tertio Millennio świątynia jest budowana dzięki ofiarom składanym przez słuchaczy Radia Maryja. Realizacja kolejnych etapów prac nie byłaby możliwa bez determinacji Ojców Redemptorystów i zaangażowania zespołu budowniczych. Na ten fakt zwracali uwagę zwiedzający świątynię. Mieli oni możliwość obejrzenia Kaplicy Pamięci poświęconej Polakom ratującym Żydów, która powstaje w dolnym kościele. W centralnym miejscu tej kaplicy znajduje się ołtarz wraz z dwumetrową marmurową figurą Matki Bożej Niepokalanej oraz witraż z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

– Jesteśmy wdzięczni Ojcom Redemptorystom, że w naszej świątyni znalazło się miejsce pokazujące prawdę o heroiczności Polaków, którzy narażając swoje życie, pomagali Żydom i bronili ich. Dzięki Kaplicy Pamięci możemy obalić kłamstwa o naszym antysemityzmie, które przez lata powtarzane są w naszym kraju i w świecie. To miejsce będzie świadectwem dla pokoleń, że Polska była przyjazna Żydom – podzielił się swoimi przemyśleniami z „Naszym Dziennikiem” Jacek Umel z Bielska-Białej. Wznoszona świątynia robi duże wrażenie na pielgrzymach. – Jednak dopiero stojąc tu blisko, widać, jak wielkie jest to dzieło. Jako katoliczka jestem dumna, że powstaje taka świątynia. Cieszę się, że było nas stać na jej wybudowanie. Nie można zapomnieć o ogromnej ofiarności różnych ludzi od wspierających finansowo po Ojców Redemptorystów i budowniczych – dodaje Joanna Gryfowska z Leżajska.

Silni rodziną

Ojciec Piotr Chyła CSsR, wikariusz prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, podkreślił, że Rodzina Radia Maryja jest jak Matka Boża. – Przyznam szczerze, że jest mi tutaj, pośród was, bardzo dobrze. Widać, że Niebo błogosławi, uśmiechy na twarzy. Dziś na Mszy św. mówiłem, że ludzie różnie się zachowują w zależności od klubu, do którego należą. Żołnierze jak żołnierze, politycy jak politycy, księża jak księża. A Rodzina Radia Maryja jak się zachowuje? Jak Maryja! Z ogromnym szacunkiem i delikatnością wobec siebie nawzajem. To tutaj widać, to emanuje z waszych twarzy. Rodzina Radia Maryja to ludzie maryjni, a więc porządni, eleganccy – powiedział do zgromadzonych. I rzeczywiście, nastrój prawdziwej wspólnoty dało się odczuć na każdym kroku.

Na spotkanie do Torunia przybyli goście z całej Polski, a także z zagranicy. Wszyscy zgodnie podkreślali, że kilometry nie są ważne. Najistotniejsze jest spotkanie w przyjaznym, rodzinnym gronie. Rajmund Tkacz z Żyrardowa przyjechał do Torunia, żeby podziwiać dzieła powstałe przy Radiu Maryja. W sercu zanosi dziękczynienie za wszystkich posługujących w tych dziełach oraz Ojców Redemptorystów. – W tym roku w sposób szczególny dziękujemy za kanonizację Jana Pawła II. On zawsze troszczył się o rodziny. Cieszę się, że jest organizowane takie wydarzenie i wszyscy możemy się tu spotkać jako jedna wielka rodzina – podkreślił nasz rozmówca.

Ze Starogardu Gdańskiego na Dziękczynienie w Rodzinie z siedmioletnią córką Anią i jej koleżanką Amelką przybyła Grażyna Miętka. – Tu można naładować siły i potem z uśmiechem iść do innych – stwierdziła nasza rozmówczyni. Przyjechała wyrazić swoją wdzięczność za kanonizację. – Powinniśmy na każdym kroku dziękować, ale także żyć według tego, jak nas uczył św. Jan Paweł II. Dał nam wiele wskazówek, jak żyć, postępować. Uczył miłości względem drugiego człowieka. Jego zatroskane ojcowskie i przepełnione miłością spojrzenie tak wiele nam mówiło – dodała.

Tradycyjnie na uczestników Dziękczynienia w Rodzinie czekało wiele atrakcji. Przygotowano stoiska z ekologiczną żywnością, wyrobami folklorystycznymi czy dobrymi książkami. Nie zabrakło także toruńskich pierników. Każdy zainteresowany mógł skorzystać z konsultacji medycznych w miasteczku zdrowia. Nie zabrakło występów zespołów ludowych i folklorystycznych, a także znanych polskich artystów. Wieczorem w sposób szczególny oddano hołd św. Janowi Pawłowi II. W programie artystycznym pod tytułem „Pielgrzym Nadziei” wystąpili Halina Łabonarska, Mirosława Marcheluk, Ryszard Mróz, Jerzy Zelnik oraz kompozytor Robert Grudzień.

Izabela Kozłowska, Toruń
8 września 2014, Nasz Dziennik

Autor: mj