Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dyscyplinarka za ataki

Treść

27 marca zostaną podane do publicznej wiadomości wyniki prawyborów w Platformie Obywatelskiej. Od 1 marca członkowie ugrupowania będą mogli wybierać, czy wolą, aby ich partię reprezentował w wyborach prezydenckich obecny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, czy aktualny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Komorowskiego popiera większość prominentnych działaczy Platformy, wraz z Januszem Palikotem, który sam zdążył się nawet ogłosić szefem sztabu wyborczego obecnego marszałka Sejmu. Sikorski może natomiast liczyć na większe poparcie "w terenie", zwłaszcza wśród młodszych. Marszałek Komorowski wyrażał przed kilkoma dniami nadzieję, że prawybory mające wyłonić kandydata PO w wyborach prezydenckich nie podzielą partii. Szefostwo Platformy uznało najwyraźniej, iż nadzieje to za mało, zwłaszcza w obliczu starcia dwóch ambitnych kandydatów. Z góry postanowiono bowiem ograniczyć pole manewru prowadzenia kampanii wyborczej wewnątrz partii. Podejrzewając zapewne, iż Bronisław Komorowski i Radosław Sikorski, jeśli nie osobiście, to chociażby za pośrednictwem swoich stronników w partii mogliby wyciągnąć przeciw konkurentowi jakieś "haki", Platforma zdecydowała o wprowadzeniu odpowiedniego zapisu w regulaminie prawyborów. Rozgrzane głowy kandydatów i ich kolegów ma studzić zapis o zakazie atakowania startującego w prawyborach. W regulaminie prawyborów zapisano, że atakowanie kandydata "z naruszeniem zasad etyki i współżycia społecznego oraz powodujące naruszenie jego dóbr osobistych" zagrożone jest odpowiedzialnością dyscyplinarną.
Odpowiedzialna za prawidłowy przebieg prawyborów wiceprezes Platformy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła wczoraj ich harmonogram.
Karty do głosowania dotrą do działaczy Platformy wraz z partyjną gazetą "POgłos", która będzie dystrybuowana od 1 marca. Wówczas członkowie ugrupowania otrzymają także hasło do strony internetowej, na której będzie można oddać głos.
W prawyborach mogą wziąć udział jedynie ci członkowie Platformy, którzy zostali zarejestrowani do 16 lutego. Najpierw będzie można zagłosować pocztą, a dopiero później będą mogli zrobić to ci, którzy wolą posłużyć się w tym celu internetem. Za pośrednictwem poczty będzie można głosować do 18 marca, a przez internet od 19 do 25 marca. 26 marca głosy zostaną przeliczone, a nazajutrz wyniki prawyborów ogłoszone. W skład komisji wyborczej, na czele której stoi Gronkiewicz-Waltz, weszli również posłowie: Sławomir Nowak, Krystyna Skowrońska, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Teresa Piotrowska oraz Tomasz Tomczykiewicz i senator Małgorzata Adamczak.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2010-02-26

Autor: jc