Dwa brązy dla Polaków

Wczoraj zakończyły się 12. halowe mistrzostwa świata w Walencji. Monika Pyrek (MKL Szczecin) zdobyła brązowy medal w skoku o tyczce. Brązowy medal wywalczył także Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) w konkursie pchnięcia kulą. Poprawił należący do niego od czterech lat halowy rekord Polski. Brązowy medal w konkursie skoku o tyczce Monika Pyrek (na zdjęciu) wynikiem 4,70 zdobyła wraz ze swoją serdeczną koleżanką z Brazylii Fabianą Murer. Monika Pyrek za pierwszym razem zaliczała próby na 4,40, 4,60 i 4,70. Kłopoty zaczęły się, gdy poprzeczka powędrowała na 4,75. Tej wysokości nie pokonała zarówno Polka, jak i Brazylijka, a że wcześniej nie miały zrzutek, obie odebrały na podium brązowe medale. Murer poprawiła należący do niej rekord Ameryki Południowej. Anna Rogowska nie miała problemów tylko przy ataku wysokości 4,40. Następną - 4,55 - zaliczyła za drugim razem. Natomiast gdy za pierwszym podejściem nie udało jej się pokonać 4,65, zdecydowała się na przeniesienie dwóch pozostałych prób na 4,70. Dla brązowej medalistki ateńskich igrzysk (2004) było to za wysoko i ostatecznie sklasyfikowana została na szóstym miejscu. Skok o tyczce wygrała Rosjanka Jelena Isinbajewa, a srebro przypadło Amerykance Jennifer Stuczynski (obie po 4,75). Jeszcze przed konkursem Isinbajewa zapowiadała atak na należący do niej rekord świata. W lutym w donieckiej hali 26- -letnia zawodniczka skoczyła 4,95. Tym razem nie udało się jej jednak pokonać wyższej wysokości niż 4,75. W drugiej próbie 4,75 skoczyła Amerykanka, której dziadkowie pochodzili z Polski. Stuczynski w sobotę o cztery centymetry poprawiła halowy rekord życiowy. Podczas zakończonych wczoraj w Walencji 12. halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce brązowy medal zdobył także w konkursie pchnięcia kulą Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa). Wynikiem 20,93 o 10 cm poprawił należący do niego od czterech lat halowy rekord Polski. Dominik Bochenek, 21-letni płotkarz (SL WKS Zawisza Bydgoszcz), mimo zajęcia ostatniego, szóstego miejsca w swojej serii eliminacyjnej, awansował z 22. wynikiem (7,83) do półfinałowej serii, ale na niej już poprzestał. Także w półfinale biegu na 800 m odpadła Ewelina Sętowska-Dryk (AZS AWF Warszawa). W skoku w dal Marcin Starzak (AZS AWF Kraków) uplasował się na siódmej pozycji z wynikiem 7,74. Do finału awansowała w Walencji polska sztafeta 4 x 400 m mężczyzn. Piotr Kędzia (AZS Łódź), Piotr Klimczak (Kraków), Wojciech Chybiński (AZS UWM Olsztyn) i Grzegorz Sobiński (MKLA Łęczyca) zajęli czwarte miejsce. Złoty medal z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie (3.06,79 min) wywalczyli Amerykanie, srebrny Jamajczycy, a brązowy reprezentanci Dominikany. Polki w sztafecie 4 x 400 m zajęły szóste miejsce. Złoty medal z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie (3.28,17) wywalczyły Rosjanki - obrończynie tytułu sprzed dwóch lat z Moskwy. MB, PAP "Nasz Dziennik" 2008-03-10