Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Drugi etap konkursu na prezesa IPN

Treść

Historycy: dr Marek Chrzanowski, dr hab. Zbigniew Romek, dr Jarosław Szarek i dr Paweł Ukielski zaprezentują dziś własną koncepcję  funkcjonowania Instytutu Pamięci Narodowej. Publiczne przesłuchanie kandydatów jest drugim etapem konkursu na prezesa IPN.

Naukowcy odpowiedzą też na pytania członków Kolegium IPN. Przesłuchanie odbędzie się w południe, w Centrum Edukacyjnym IPN “Przystanek Historia” w Warszawie.

Następnie Kolegium, po dyskusji na posiedzeniu niejawnym, podejmie uchwałę ws.  wyłonienia kandydata na stanowisko prezesa IPN. Uchwała Kolegium zostanie skierowana do Sejmu, który na jej podstawie będzie mógł powołać prezesa IPN za zgodą Senatu.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk, wskazuje, że nowy prezes IPN powinien zadbać o szeroko pojętą politykę historyczną.

– To rzecz bardzo skomplikowana – zwłaszcza, że to dobre imię Polski jest w świecie coraz częściej naruszane poprzez różnego rodzaju ataki, kłamstwa, szczególnie te pomówienia o współudział Polski i Polaków w mordach w czasie II wojny światowej. To wszystko wymaga pewnej aktywności i szerokorozumianej polityki historycznej – i tej edukacyjnej w kraju, i tej zewnętrznej, nakierowanej na to, by ten pozytywny i prawdziwy wizerunek Polski w świecie pokazywać i go bronić – zwraca uwagę prof. Mieczysław Ryba.

Jeżeli w pierwszym głosowaniu Kolegium IPN żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów, wówczas przeprowadza się kolejne głosowanie. Wezmą w nim udział Ci kandydaci, którzy uzyskali dwie największe liczby głosów.

Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, konkurs zostanie ogłoszony ponownie.

RIRM

Źródło: radiomaryja, 18 lipca 2016r.

Autor: mj

Tagi: Drugi etap konkursu na prezesa IPN