Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dr K. Kawęcki o waloryzacji „500 plus”: Donald Tusk chce tę kwestię zakończyć już teraz, bowiem debata przypomniałaby o tym, w jaki sposób opozycja odnosiła się do postulatów społecznych

Treść

Donaldowi Tuskowi chodzi o to, by kwestie polityki społecznej, socjalnej, której centralnym programem jest „500 plus”, w ogóle nie były na agendzie debaty publicznej i politycznej w trakcie kampanii wyborczej. On chce tę kwestię zakończyć już teraz, bowiem debata na ten temat przypomniałaby o tym, w jaki sposób opozycja odnosiła się do postulatów społecznych – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, politolog, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Sejm rozpoczął w środę posiedzenie. Jednym z głównych tematów obrad jest waloryzacja świadczenia „500 plus”, które stało się kartą przetargową w politycznych przepychankach między rządem a Donaldem Tuskiem.

– Politycy powinni być odpowiedzialni za swoje postępowanie, słowa oraz propozycje. Nie trzeba być ekonomistą, żeby doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że nagłe przyspieszenie jakiegokolwiek projektu jest dosyć poważnym zabiegiem budżetowym, który wymaga rozwagi. Propozycja Prawa i Sprawiedliwości, aby wprowadzić waloryzację od 1 stycznia, jest rzeczą zupełnie naturalną (…), z kolei Donald Tusk jest całkowicie niewiarygodny – oznajmił dr Krzysztof Kawęcki.

Politolog odniósł się do zachowania byłego premiera, który z jednej strony domaga się przyspieszenia waloryzacji „500 plus”, a z drugiej strony w bezczelny sposób wypowiadał się o beneficjentach programów socjalnych.

– Donaldowi Tuskowi chodzi o to, by kwestie polityki społecznej, socjalnej, której centralnym programem jest „500 plus”, w ogóle nie były na agendzie debaty publicznej i politycznej w trakcie kampanii wyborczej. On chce tę kwestię zakończyć już teraz, bowiem debata na ten temat przypomniałaby o tym, w jaki sposób opozycja odnosiła się do postulatów społecznych – wskazał gość Radia Maryja.

Kością niezgody pomiędzy rządem a totalną opozycją jest kwestia powołania komisji do spraw rosyjskich wpływów. Wniosek o jej powstanie został odrzucony przez Senat.

– Jeśli opozycja uważa, że działania rządu PO-PSL były zgodne z polską racją stanu, iż ani nie mają sobie nic do zarzucenia, ani nie mają nic do ukrycia, no to trudno sobie wyobrazić, żeby w Sejmie mogli głosować inaczej niż za odrzuceniem wniosku Senatu dot. odrzucenia propozycji. Z uwagi jednak na to, że Senat, który ma niewielką przewagę senatorów opozycji, odrzucił uchwałę Sejmu, to zapewne tak samo zachowa się opozycja w Sejmie – zaakcentował dr Krzysztof Kawęcki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj