Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dowgielewicz: Polska wyprowadzi Unię z kryzysu

Treść

Jednym z głównych zadań Polski w czasie pełnienia prezydencji w Unii Europejskiej będzie przezwyciężenie globalnej recesji finansowej, która także dotknęła państwa Wspólnoty. Nasz kraj to zadanie ma zamiar realizować w ramach tria Polska - Dania - Cypr, które przewodzić będzie Radzie UE od lipca 2011 roku do końca roku 2012.

- Mamy nadzieję, że będzie to trio, które wyprowadzi Unię Europejską z kryzysu ekonomiczno-finansowego - powiedział sekretarz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz (na zdjęciu). - Najważniejszym zadaniem naszych wspólnych prac będzie poszukiwanie kompromisu nad następnymi perspektywami finansowymi - dodał.
Wraz z przedstawicielami Danii Kimem Jorgensenem, podsekretarzem w MSZ Danii, i Cypru Andreasem Moleskisem, koordynatorem przygotowań Cypru do prezydencji UE w 2012, polskie MSZ wypracowało wspólny 18-miesięczny program przewodniczenia Radzie UE. - Polska, Cypr i Dania podzielają tę samą wizję udanej prezydencji - podkreślał Moleskis. Jak dodawał, aby urzeczywistnić ten plan, przede wszystkim konieczne będzie opracowanie dobrej, nowej perspektywy finansowej. Z kolei Duńczyk podkreślał, iż jego kraj sprawował przewodnictwo w UE już sześć razy. Dlatego, jak dodał, z jego doświadczenia wynika, że praca kolejnych prezydencji pokrywa się z zadaniami poprzedników nawet w 85 procentach.
Jak podkreślał Dowgielewicz, Polska w ramach swojej prezydencji będzie proponowała szereg dodatkowych inicjatyw, przy czym wyraził przekonanie, że nasz kraj jest dobrze przygotowany do tego głównego zadania, jakim jest przezwyciężenie kryzysu ekonomicznego.
Koncepcja tria zakłada utworzenie prezydencji grupowej, w ramach której przewodnictwo Rady sprawują uprzednio ustalone grupy trzech państw członkowskich przez 18 miesięcy, a każdy członek kolejno przewodniczy przez 6 miesięcy wszystkim składom Rady. Państwa sprawują przewodnictwo na podstawie wspólnego programu i udzielają sobie wsparcia. Już wiosną 2006 roku Niemcy, Portugalia i Słowenia zastosowały się do nowego modelu, opracowując wspólny 18-miesięczny program prezydencji.
Łukasz Sianożęcki
"Nasz Dziennik" 2009-05-21

Autor: wa