Dobre gminy z Małopolski
Treść
Najnowszy ranking "Rzeczpospolitej"
Małopolskie gminy lepiej niż przed rokiem wypadły w rankingu samorządów, opublikowanym wczoraj przez "Rzeczpospolitą". W swoich kategoriach Kraków i Mszana Dolna zajęły drugie miejsce, województwo jest trzecie wśród regionów z najlepszymi gminami.
Wśród miast na prawach powiatu zwyciężył Rybnik, drugie miejsce zajął Kraków (w porównaniu z ubiegłym rokiem - awans o jedną pozycję) nieznacznie wyprzedzając Toruń. Kolejne miejsca zajęły: Bydgoszcz, Zielona Góra, Koszalin, Tychy, Gliwice, Częstochowa i Katowice. W pierwszej dziesiątce jest aż 5 miast ze Śląska, dzięki czemu to województwo - razem z lubuskim - ma najwięcej najlepszych gmin.
Dobra pozycja województwa lubuskiego to efekt zdominowania rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich przez przedstawicieli tego regionu. W pierwszej dziesiątce jest ich aż 5, mają zwycięzcę - Międzyrzecz - i drugie miejsce - Żary. Pierwszy przedstawiciel Małopolski w tej kategorii to Andrychów (23. miejsce, rok temu - 53.), kolejny - Gorlice (23., tak jak poprzednio), Ryglice (26., awans o 5 pozycji) i Dąbrowa Tarnowska (29., awans z 48. miejsca).
Znacznie lepiej nasze województwo wypada w kategorii gmin wiejskich. Tu najlepszy okazał się Andrespol (łódzkie), ale drugie miejsce przypadło Mszanie Dolnej, a trzecie - Dębnu. W dziesiątce najlepszych gmin wiejskich znalazło się jeszcze 2 przedstawicieli Małopolski - Gorlice - gmina wiejska (6. miejsce) i Limanowa (7. miejsce) - dzięki czemu nasz region jest trzeci wśród województw z najlepszymi gminami. Rok temu w tej kategorii Małopolska miała zaledwie 2 reprezentantów i to w pierwszej setce.
Optymizm płynący z tego rankingu może studzić sposób jego tworzenia. Część kryteriów oparto na informacjach z ankiet nadesłanych przez gminy, a te gminy, które nadesłały je zbyt późno, nie były brane pod uwagę. Z tego powodu w rankingu nie ma Poznania, który rok temu okazał się najlepszy. Bardzo wysoka pozycja Krakowa to zasługa sporego zadłużenia gminy, za co stolica Małopolski dostała maksymalną liczbę punktów. Gdyby tego kryterium nie było, Kraków spadłby kilka pozycji niżej.
(GEG)
JACEK MAJCHROWSKI, prezydent Krakowa:
- Chcę tylko przypomnieć wypowiedzi niektórych polityków i radnych, że w Krakowie nic się nie dzieje, że miasto chyli się ku upadkowi, że województwo rozwija się dobrze, ale Kraków najsłabiej. Celem rankingu było pokazanie najlepiej zarządzanych miast, a komisję, której przewodził Jerzy Buzek, trudno posądzić o sympatię do mnie.
JANUSZ SEPIOŁ, marszałek województwa małopolskiego:
- Ranking pokazuje dobry obraz Małopolski, dowodzi, że województwo dobrze się rozwija. Można śmiało powiedzieć, że mamy nadreprezentację w gronie najlepszych. Drugie miejsce Krakowa to sympatyczna wiadomość, ale nie wolno zapominać, że w rankingu nie ma Poznania, Sopotu, Wrocławia czy Warszawy.
(GEG)
"Dziennik Polski" 2006-07-21
Autor: ea