Do Rzymu polecą też relikwie
Treść
Błogosławiony Szymon z Lipnicy będzie pierwszym Polakiem wyniesionym na ołtarze przez Benedykta XVI
Błogosławiony Szymon z Lipnicy, bernardyn żyjący w XV wieku, zostanie w niedzielę kanonizowany przez Benedykta XVI. Do Rzymu przybędzie kilka tysięcy Polaków. Wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką i kardynał Stanisław Dziwisz. Jutro samolotem polecą tam również relikwie błogosławionego.
Podczas mszy św. kanonizacyjnej papież otrzyma kawałeczek kości Szymona z Lipnicy, umieszczony w relikwiarzu wykonanym ze srebra i złota. Kopia relikwiarza znajduje się w kościele Bernardynów w Krakowie. W niedzielę, w kaplicy Błogosławionego Szymona w tej świątyni będzie można również oglądać - tylko przez jeden dzień - płaszcz z jego grobu i skrzynię, w której znajdowały się szczątki.
Szymon z Lipnicy - zakonnik, kaznodzieja, asceta - zmarł nagle podczas zarazy, która wybuchła w Krakowie. W lipcu 1685 r. papież Innocenty XI ogłosił go błogosławionym. Beatyfikacja była powiązana z uroczystym przeniesieniem szczątków Szymona z katedry wawelskiej do sarkofagu w kościele Bernardynów w Krakowie. Starania o kanonizację rozpoczęto oficjalnie w latach 70. XVIII wieku, ale zostały wstrzymane. Udało się je podjąć na nowo dopiero w ostatnich latach.
W 2004 r. Kongregacja ds. Świętych w Rzymie oraz Postulatura Generalna Zakonu Braci Mniejszych opublikowały dokumentację kanonizacyjną błogosławionego. Tzw. positio to 280 stron formatu A4. Jest tam m.in. 51 fotogramów, tabel i map, a także relacje dziewięciu świadków kultu bł. Szymona w Krakowie i ośmiu z Lipnicy Murowanej.
W 2006 r. potwierdzono cud za wstawiennictwem błogosławionego - uzdrowienie w 1943 r. Marii Piątek, krakowskiej farmaceutki, sparaliżowanej i chorej na zator mózgowy.
Jak twierdzi ojciec Wiesław Murawiec, postulator procesu kanonizacyjnego bł. Szymona, do krakowskich bernardynów już dziś napływają z całego świata prośby o relikwie.
Do Rzymu na kanonizację bł. Szymona wybiera się tylko z samej Małopolski kilka tysięcy wiernych. Na placu św. Piotra przygotowano dla nich specjalny sektor, w którym może się pomieścić 3 tysiące osób. Gwardian bernardynów o. Fidelis Maciołek przypuszcza, że Polaków będzie jednak znacznie więcej. Przyjazd do Rzymu zapowiedziało wielu Polonusów pochodzących z ziemi tarnowskiej. Wszyscy oni wezmą udział we wspólnej mszy św. już w sobotę, 2 czerwca. To tzw. miesięcznica - dzień śmierci Jana Pawła II. Wierni z Polski będą się modlić w Bazylice św. Piotra o rychłą kanonizację papieża Polaka, a potem przy jego grobie.
W niedzielę z okazji kanonizacji bł. Szymona z Lipnicy we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej zostanie odczytany list do wiernych napisany wspólnie przez kard. Stanisława Dziwisza i bp. Wiktora Skworca. (G)
Nie pojadą na kanonizację patrona
Szymon z Lipnicy jest jednym z patronów Krakowa, ale nikt z władz miasta nie jedzie do Rzymu na niedzielne uroczystości. Nie wybiera się tam ani prezydent, ani żaden z radnych.
- Władze miasta otrzymały zaproszenie od wójta Lipnicy do wspólnego wyjazdu, ale prezydent musiał odmówić, bo w ten weekend rozpoczynają się w Krakowie obchody 750-lecia lokacji, a ich harmonogram jest bardzo napięty - wyjaśnia Filip Szatanik z oddziału prasowego magistratu.
Zaproszenie przyjął natomiast marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara. Koszt 4-dniowego pobytu w wysokości około 1,5 tys. zł pokryje Urząd Marszałkowski. Razem z marszałkiem pojedzie żona, ale na własny koszt. (WT, GEG) , "Dziennik Polski" 2007-05-31
Autor: ea