Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dezaprobata dla projektu Kwiatkowskiego

Treść

W przeddzień publicznego wysłuchania dotyczącego nowelizacji w ustroju sądów organizacje sędziów i prokuratorów wspólnie protestują przeciwko zawartym w niej rozwiązaniom proponowanym przez rząd. Podkreślają, że ich wprowadzenie będzie szkodliwe dla wymiaru sprawiedliwości.
Siedem stowarzyszeń skupiających sędziów, prokuratorów i innych pracowników wymiaru sprawiedliwości wspólnie protestuje przeciwko lansowanym przez rząd zmianom w ustroju sądów. Członkowie m.in. stowarzyszenia sędziów Iustitia, Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów "Ad Vocem" czy Związku Zawodowego Prokuratorów "wyrażają swoją dezaprobatę dla projektu ustawy oraz trybu prac nad tym projektem". - Jest to pierwsze wspólne oświadczenie w historii naszych organizacji - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Iustitii.
W swoim oświadczeniu organizacje wskazują, że wbrew twierdzeniom Ministerstwa Sprawiedliwości projekt nowelizacji nie był konsultowany ze wszystkimi środowiskami prawniczymi. "Tryb uchwalania ustawy jest niezgodny z Konstytucją, ustawami określającymi reguły legislacji oraz regulaminem Sejmu" - podkreślają.
Według sędziów i prokuratorów, wprowadzenie zawartych w rządowej nowelizacji rozwiązań "będzie szkodliwe dla wymiaru sprawiedliwości, a tym samym dla społeczeństwa, które ma prawo do niezawisłego, niezależnego i sprawnie działającego sądownictwa".
"Wprowadzenie proponowanych zmian w ustawie uzależni ściśle sądy od władzy wykonawczej, kierującej się motywami politycznymi. Sędziowie, a także prokuratorzy będą poprzez niejasny i dowolny system ocen narażeni na naciski naruszające ich niezawisłość i niezależność" - czytamy w oświadczeniu. "Ograniczony zostanie wpływ sędziów na najważniejsze decyzje dotyczące działalności sądów, a zmienione uprawnienia prezesów utrudnią im dbanie o sprawne funkcjonowanie sądów, umożliwiając za to wywieranie niepożądanego wpływu na sędziów" - argumentują pracownicy wymiaru sprawiedliwości.
Podkreślają, że zmiany w organizacji wewnętrznej sądów "obniżą poziom orzecznictwa, zakazując sędziom specjalizacji niezbędnej dla podnoszenia poziomu wiedzy". Ponadto ustawa zmierza do zlikwidowania jedynej ogólnopolskiej reprezentacji sędziów, którą jest Zebranie Przedstawicieli, oraz do ograniczenia uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa w sposób "niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej".
Prawnicze organizacje apelują o zaniechanie prac nad tym projektem, proponując zwołanie okrągłego stołu dla pracowników wymiaru sprawiedliwości, który miałby się zająć opracowaniem nowego projektu ustawy o ustroju sądów powszechnych, która "będzie zgodna z Konstytucją, w szczególności z zasadą trójpodziału władz i nie będzie wymagała ciągłych nowelizacji". Prawnicy zwracają uwagę, że dotychczasowa ustawa była wielokrotnie zmieniana, a wiele nowelizacji uznawano za sprzeczne z Konstytucją, co dowiodło, że jest ona "do głębi wadliwa". "Niezbędne jest natychmiastowe podjęcie prac zmierzających do uchwalenia nowej ustawy o ustroju sądów, obejmującej całe polskie sądownictwo. Prace nad taką ustawą muszą być prowadzone z szerokim udziałem przedstawicieli wszystkich władz Rzeczypospolitej oraz reprezentacji wszystkich zawodów prawniczych" - stwierdzają sędziowie i prokuratorzy.
Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na zarzuty środowisk prawniczych, odpowiada, że ewentualne mankamenty nowelizacji będzie można poprawić podczas prac sejmowych. Projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie.
Jutro planowane jest publiczne wysłuchanie dotyczące proponowanych zmian w ustroju sądów. - Zapraszam do uczestnictwa, bo to będzie okazja, aby przy szerokiej reprezentacji porozmawiać o strukturze sądownictwa, współzależnościach i ustroju sądów - mówił przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz (SLD).
Zenon Baranowski
Nasz Dziennik 2011-01-10

Autor: jc