Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Deklaracja o traktacie, nie o rodzinie

Treść

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął deklarację w 50. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Zabrakło jednak głosów, aby w porządku sesji znalazła się rezolucja w sprawie konstytucyjnej gwarancji ochrony życia od momentu poczęcia.



- Miała być nadzwyczajna sesja o rodzinie i ochronie życia. Już dwa lata temu sejmik przyjął rezolucję w tej sprawie, a dotychczas zarząd województwa nie zorganizował takiej sesji - protestowała radna PiS Maria Malinowska.

Leszek Zegzda z PO przypomniał, że miesiąc temu pojawił się wniosek o zwołanie specjalnej sesji na 50-lecie podpisania traktatów rzymskich, ale ostatecznie postanowiono, że przyjęcie deklaracji będzie jednym z punktów zwyczajnej sesji. - A rezolucja w sprawie ochrony życia została "wrzucona" w ostatniej chwili i instrumentalnie traktuje tak poważny problem - argumentował.

Radny LPR Stanisław Dębski ripostował, że wniosek o uczczenie 50-lecia podpisania traktatów rzymskich został zgłoszony 26 lutego, a więc w Dniu Hymnu Narodowego. - Mogliśmy go nawet zaśpiewać, a nikt tego nie zrobił - oburzał się radny Dębski.

Wojciech Bosak z LPR zgłosił wniosek o odesłanie projektu deklaracji do wnioskodawcy, aby poprawić "oczywiste błędy", ale większość radnych go nie poparła. Mimo to skuteczny okazał się późniejszy apel Zbysława Owczarskiego z PiS o poprawienie deklaracji, żeby nie ośmieszała ona sejmiku; zarząd województwa poprosił o przerwę, podczas której napisano nowy tekst deklaracji. Kłótnię o tekst i wytykanie błędów radna Lewicy i Demokratów Brygida Kuźniak nazwała sporem między euroentuzjastami i eurosceptykami.

Ostatecznie sejmik przyjął deklarację, w której m.in. zaapelował do wszystkich sił politycznych i obywateli w Polsce o zaangażowanie się w dzieło integracji europejskiej i przypomniał słowa Jana Pawła II: "Wejście do struktury Unii Europejskiej, na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy".

W projekcie rezolucji, nad którą radni nie podjęli dyskusji, było wezwanie marszałka Sejmu do przedłożenia posłom inicjatywy zmierzającej do "konstytucyjnej gwarancji ochrony życia ludzkiego od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci". (GEG) , "Dziennik Polski" 2007-03-27

Autor: ea