Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Decyzja ws. stawki VAT na żywność w przyszłym tygodniu

Treść

W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się decyzji w sprawie stawki VAT na żywność – powiedział minister finansów, Andrzej Domański. Okres, kiedy ta jest zerowa, mija wraz z końcem przyszłego miesiąca.

Z końcem marca kończy się zerowa stawka VAT na żywność, przez co rodzi się pytanie, czy obecna koalicja rządząca przedłuży to rozwiązanie finansowe, wprowadzone jeszcze przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Gabinet Donalda Tuska nie wie jeszcze, czy ta decyzja zostanie przedłużona na kolejne miesiące.

– W przyszłym tygodniu będzie decyzja. Widzimy, że ceny na rynkach światowych spadają – oznajmił minister finansów, Andrzej Domański.

Szef resortu zaznaczył, że ministerstwo prowadzi analizy, które mają wpłynąć na decyzje w sprawie przedłużenia obniżonych stawek na żywność i monitoruje światowy rynek spożywczy. Andrzej Domański dodał, że prowadzi rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem i że w przyszłym tygodniu ma pojawić się decyzja dotycząca stawek VAT na żywność. W kierunku Ministerstwa Finansów pada również pytanie o wyborcze obietnice dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku.

– Pracujemy w Ministerstwie Finansów nad różnymi scenariuszami, koncepcjami „dowiezienia” tej ważnej obietnicy. Chciałem powiedzieć bardzo wyraźnie: propozycje wychodzące ze strony rządu – szczególnie dotyczące podatków i składek – muszą być bardzo dobrze przemyślane, w szczególności jeżeli chodzi o propozycje dotyczące podatków i składek. Dlaczego? Bo nie możemy pozwolić sobie na to, aby powtórzyć chaos i bałagan, który był związany z wprowadzaniem tzw. Polskiego Ładu – mówił szef resortu finansów.

Kwota wolna od podatku do 60 tys. złotych znalazła się wśród „stu konkretów na sto dni rządów” Koalicji Obywatelskiej. Nie widomo, kiedy (i czy w ogóle) ten element zostanie wdrożony.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 29 lutego 2024

Autor: dj