Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dar osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne potrafią zobaczyć sprawy niedostrzegalne dla ludzi zdrowych

Treść

Młodzież niepełnosprawna uczestnicząca w XXIII Międzynarodowym Obozie Letnim zorganizowanym przez Zakon Kawalerów Maltańskich pielgrzymowała wczoraj do Kalwarii Zebrzydowskiej. Mszy św., w której uczestniczyła ta grupa, przewodniczył w kalwaryjskim sanktuarium ks. kard. Stanisław Dziwisz. Prawie pięćset osób z Europy i Stanów Zjednoczonych odpoczywa od soboty w podkrakowskich Piekarach. Poznają siebie nawzajem, dużo zwiedzają, czują się tu dobrze.
Witając zebranych, metropolita krakowski pogratulował młodym, że na miejsce wspólnej modlitwy wybrali sanktuarium kalwaryjskie. - Spotykamy się tu wobec krzyża i z Matką Najświętszą, bo jest to równocześnie sanktuarium Matki Najświętszej, która była przy Chrystusie w czasie drogi krzyżowej i stała pod krzyżem - mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.
W homilii pasterz Kościoła krakowskiego zaznaczył, że czynione przez zakon maltański dobro jest znaczącym dziełem dla człowieka. Zwracając się do młodzieży, przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Roku Jubileuszowym do osób niepełnosprawnych: "Pragnę spojrzeć na was z właściwszej perspektywy jako na 'sprawnych inaczej'". Hierarcha powiedział, że są to słowa człowieka, który sam cierpiał i niósł Chrystusowy krzyż.

Widzą więcej
Osoby niepełnosprawne potrafią zobaczyć sprawy niedostrzegalne dla ludzi zdrowych. - Spróbujcie, moi młodzi przyjaciele, raz jeszcze zobaczyć dary, którymi obdarzył was Bóg, by razem z Jezusem wysławiać tego, który jest Panem nieba i ziemi - prosił ksiądz kardynał zgromadzoną w bazylice niepełnosprawną młodzież. - Tylko w krzyżu Chrystusa znajdziecie odpowiedzi na pytania ludzkiej logiki, które niepokoją człowieka - mówił. Powtórzył słowa Papieża Benedykta XVI wypowiedziane podczas jego pielgrzymki do Polski: "Trwajcie mocni w wierze". Apelował, za Ojcem Świętym, aby młodzi budowali swoje życie na skale, którą jest Chrystus. Metropolita krakowski wyraził przekonanie, że dni spędzone na obozie w Krakowie, na ziemi Jana Pawła II, dodadzą młodym wiary. W ciepłych słowach pozdrowił wolontariuszy, nazywając ich pośrednikami między Bogiem a człowiekiem niepełnosprawnym i przypominając myśl Jana Pawła II, że są oni żywym znakiem tego, iż ostatnim słowem w życiu jest miłość.
We Mszy św. celebrowanej w kilku językach uczestniczyli także damy i kawalerowie zakonu maltańskiego z najwyższymi władzami Związku Polskich Kawalerów Maltańskich na czele.
- Celem organizowanych przez zakon maltański obozów jest przede wszystkim integracja młodzieży niepełnosprawnej z całego świata. Na obozie przebywa blisko pięćset osób, głównie z państw europejskich, ale są także uczestnicy ze Stanów Zjednoczonych - powiedziała nam Anna Bisping, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.
Młodzież uczestniczyła już w siedemnastu wycieczkach po Krakowie, każdy ich dzień wypełnia szereg atrakcji. Do niedzieli goście przebywać będą w Centrum Edukacyjnym "Radosna Nowina 2000" w Piekarach.
Obozy organizowane są od 1984 roku. Odbywały się m.in. w Niemczech, Szwecji, Francji, Irlandii, Włoszech. Polska jest gospodarzem spotkania po raz drugi.
Dewiza Zakonu Maltańskiego to obrona wiary i służba ubogim.
Małgorzata Bochenek, Kalwaria Zebrzydowska

"Nasz Dziennik" 2006-07-20

Autor: ea