Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czy znaleziono słynne pavimentum

Treść

Badania georadarem, prowadzone od końca stycznia w części ogrodowej kanonii św. Stanisława we Fromborku, wykazały istnienie pod warstwą ziemi przedmiotu, którym może być poszukiwane od lat pavimentum Mikołaja Kopernika.

W dawnym ogrodzie domu Kopernika we Fromborku przy pomocy georadaru zbadano obszerny teren, około hektara, do głębokości 2 metrów. Badania przeprowadził dr Piotr Lamparski, pracownik Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania w Toruniu. Zdjęcia prześwietlonej ziemi pokazują dwie struktury podziemne. Aby lepiej je rozpoznać, zbudowano trójwymiarowe modele tych obiektów. Jeden z nich bardzo przypomina opisane po raz pierwszy przez samego Mikołaja Kopernika jego pavimentum, czyli kwadratową, wypoziomowaną, zbudowaną z cegieł platformę, z której słynny astronom prowadził obserwacje nieba. Następnym elementem poszukiwań ma być przebadanie archeologiczne terenu wskazanego przez georadar. Wtedy wszystko będzie jasne.
Dziś naukowcy dochodzą do przekonania, że Mikołaj Kopernik nie prowadził obserwacji "obrotów ciał niebieskich" z drewnianego ganka wieży, jak to na swoim słynnym obrazie przedstawił Jan Matejko, ale raczej służyło mu do tego zaginione pavimentum, które sam wykonał w ogrodzie swojego domu. Na tym podeście badawczym astronom ustawiał przyrządy pomiarowe i obserwował niebo. Dzięki temu mógł prowadzić co wieczór badania z tej samej, równej i stabilnej powierzchni, co pozwalało mu uzyskać dokładniejsze wyniki pomiarów.
Poszukiwania pavimentum Kopernika prowadzone są już po raz drugi. Pierwszy raz szukano go w latach 60. ubiegłego wieku, ale jak się później okazało, nie w tym miejscu, co trzeba.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2009-03-13

Autor: wa