Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Cywilizowany świat stawia na energię jądrową

Treść

Polska przyjęła międzynarodową deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku. Dokument został przyjęty na marginesie szczytu klimatycznego w Dubaju.

Deklarację przyjęło ponad 20 państw, w tym: Polska, Stany Zjednoczone, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja i Bułgaria. Sygnatariusze zobowiązali się do potrojenia mocy energii jądrowej oraz zapewnienia bezpieczeństwa.

– Atom jest przyszłością. Przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii. Przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej. Bez energii jądrowej nie uda się zrealizować ambitnych planów klimatycznych, które wszyscy sobie stawiamy – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przedstawił w Dubaju ambitne plany Polski dotyczące budowy pierwszych elektrowni atomowych. Przypomniał, że to dzięki Polsce, Unia Europejska ostatecznie uznała, że energia atomowa należy do grona zielonych technologii i należy ją wspierać. Rozwój energetyki jądrowej będzie jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w pierwszym półroczu 2025 roku.

– Sprawiedliwa transformacja jest niezwykle istotna. Zgodziliśmy się co do tego podczas COP24, który miał miejsce w Polsce, w Katowicach. W centrum polityki klimatycznej musi stać człowiek – jego bezpieczeństwo, zdrowie, jakość życia – akcentował polski prezydent.

Z powodu choroby do Dubaju nie przyleciał Ojciec Święty Franciszek. Reprezentował go sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, ks. kard. Pietro Parolin. W swoim przesłaniu Papież wskazał, że zmiany klimatyczne są „globalnym problemem społecznym, który jest ściśle związany z godnością ludzkiego życia”.

– Dewastacja stworzenia jest wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym, który spada na istoty ludzkie, zwłaszcza na najsłabszych. Jest poważnym niebezpieczeństwem, które zagraża wszystkim i może wywołać konflikt między pokoleniami – zauważył Ojciec Święty w przesłaniu odczytanym przez ks. kard. Pietro Parolina.

Papież przestrzegł przed próbami zrzucenia odpowiedzialność za zły stan środowiska na liczbę urodzeń. Wskazał, że narodziny nie są problemem, ale bogactwem. Franciszek zaapelował też o budowanie zaufania i współpracy między narodami. Wezwał do zaprzestania wojen oraz udzielenie konkretnej pomocy krajom najbiedniejszym i rozwijającym się.

– Nie należy karać rozwoju wielu krajów i tak już obciążonych ogromnym długiem gospodarczym – podsumował Ojciec Święty.

Prezydent Andrzej Duda kończy swoją wizytę w Dubaju. Negocjacje delegacji blisko 200 państw będą trwały do 12 grudnia.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 2

Autor: mj