Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Coraz więcej krajów przedłuża lockdown

Treść

Coraz więcej krajów decyduje się na przedłużenie lockdownu. Tak zrobiły już Niemcy. We Włoszech nadal nie można podróżować po kraju. Z kolei kontrole graniczne przywraca Słowacja.

Choć z powodu pandemii odwołano imprezy karnawałowe we Włoszech, a najważniejszy (w Wenecji) zorganizowany został w formie wirtualnej, ludzie i tak mogą masowo wyjść na ulice. Służby porządkowe postawiono w stan gotowości. Ponadto we Włoszech do 25 lutego został przedłużony zakaz podróży między regionami.

Z kolei w Niemczech obecny lockdown trwa już od połowy grudnia i miał obowiązywać do 14 lutego. Mimo spadku liczby nowych zakażeń został przedłużony do 7 marca.

– To jest moje mocne przekonanie, a także moja misja, którą wypełnię do ostatniego dnia mojej kadencji – ostatecznie możemy wspólnie pokonać pandemię i ponownie wprowadzić nasz kraj w lepsze czasy – powiedziała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

W Niemczech zamknięto szkoły i przedszkola, a także restauracje, puby, teatry i opery oraz dużą część handlu detalicznego. Wyjątki dotyczą sklepów spożywczych i aptek.

Gorzej sytuacja wygląda we Francji. Setki studentów dotkniętych kryzysem ustawiają się w Paryżu w kolejce po żywność.

– Czasami mam problemy, żeby związać koniec z końcem. Zwykle jestem opiekunką dla dzieci, ale obecnie jest to trudne ze względu na kryzys zdrowotny. Rodzice niechętnie zatrudniają osoby, których nie znają, a praca po 18.00, po godzinie policyjnej, wydaje się na razie niemożliwa – wskazała Anaelle, studentka.

Słowacja od środy (17 lutego) przywraca kontrole na swoich granicach.

Tymczasem pojawił się nowy kandydat na szczepionkę. Europejska Agencja Leków rozpoczęła ocenę preparatu firmy CureVac. W Brukseli w ostatnich tygodniach narastała krytyka wobec Komisji Europejskiej za brak szczepionek w Unii Europejskiej. Wskazywano, że tempo szczepień jest znacznie niższe niż w USA i Wielkiej Brytanii.

– Mamy wspólny cel w Unii Europejskiej, aby zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji do końca lata. To oczywiście bardzo wyraźna data. Lato kończy się 21 września – podkreśliła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o spadku liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii zmarło niemal dwa miliony czterysta tysięcy osób.

Szefowa Komisji Europejskiej oceniła, że problemem w dystrybucji szczepionek jest m.in. łańcuch dostaw i komponenty do ich produkcji.

„Zlekceważyliśmy kwestię braku możliwości zwiększenia produkcji szczepionek. Możemy także ciągle skrócić proces regulacyjny dotyczący przyznania pozwolenia szczepionce na obrót rynkowy” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

W Polsce ostatniej doby wykonano prawie 50 tysięcy testów na koronawirusa. Zanotowano 6,5 tys. nowych przypadków zakażenia. W szpitalach przebywa obecnie ponad 12 tysięcy osób.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: koronawirus