Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Co zrobić, by wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Treść

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego przypominamy, jak dopisać się do spisu wyborców oraz jak liczone są głosy, skoro pojawiają się wędrujące mandaty.

W Polsce do urn pójdziemy 9 czerwca. Wybierzemy 53 europosłów, o jednego więcej niż pięć lat temu. Polska będzie piątą najliczniejszą reprezentacją w Parlamencie Europejskim.

– Liczba ta wynika z siły głosu poszczególnych państw, który z kolei warunkowany jest liczbą ludności  – wyjaśnił dr Andrzej Skiba z Uniwersytetu Gdańskiego.

Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych utworzonych na terenie jednego bądź dwóch województw. Do ostatniej chwili nie będzie wiadomo, który z tych 13 okręgów otrzyma mandaty oraz w jakiej liczbie. Jest to uzależnione od frekwencji w danym okręgu wyborczym.

– Im frekwencja w danym okręgu wyborczym jest wyższa, a niższa w innych okręgach, to tym większa szansa w tym okręgu wyborczym, że kandydaci zdobędą więcej mandatów – mówił Tomasz Szczepański, Dyrektor Krajowego Biura Wyborczego Delegatury we Wrocławiu.

Po zamknięciu lokali wyborczych rozpoczyna się liczenie przez Obwodowe Komisje Wyborcze. Rozdzielaniem mandatów zajmuje się Państwowa Komisja Wyborcza. Jest to dość skomplikowana procedura. Na początku Komisja ustala, które komitety przekroczyły próg wyborczy – ten wynosi pięć procent.

– Jeżeli dany komitet przekroczył próg wyborczy, to metodą d’Hondta ustalana jest liczba mandatów, jaka danemu komitetowi przypada. Następnie metodą tych największych reszt ustalana jest liczba mandatów w poszczególnych okręgach – wskazał Tomasz Szczepański.

Mandaty zdobyte przez ogólnopolskie komitety rozdziela się na listy okręgowe. Otrzymują je kandydaci z największą liczbą głosów na danej liście. To ile mandatów dostanie dany komitet w okręgu, nie zależy od tego, ile mandatów w tym samym okręgu dostanie inny. Pojawia się element rywalizacji w obrębie jednego komitetu pomiędzy okręgami.

– Dużo zależy od tego, ile osób weźmie udział i ile osób zagłosuje na konkretny komitet w danym okręgu wyborczym, w związku z tym mogą występować pewne przesunięcia – zauważył dr Andrzej Skiba.

Aby 9 czerwca wziąć udział w wyborach, należy sprawdzić czy jest się ujętym w Centralnym Rejestrze Wyborców.

– Jeśli nie jesteś ujęty w żadnym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców, to zamelduj się na pobyt stały – wskazała Państwowa Komisja Wyborcza.

Można też złożyć wniosek o ujęcie w obwodzie głosowania w miejscu stałego zamieszkania, ale tylko do 6 czerwca. Wnioski składa się do urzędu gminy lub przez internet. Podobnie wygląda to w przypadku wnioskowania o zaświadczenie o prawie do głosowania.

– Zaświadczenie odbierz w urzędzie. Otrzymasz je od ręki – oznajmiła Państwowa Komisja Wyborcza.

Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym miejscu w Polsce i za granicą. Jeśli chce się głosować za granicą, dopisując się do spisu wyborców, trzeba pamiętać, że termin mija 4 czerwca.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 2 czerwca 2024

Autor: dj