Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Centrum ekologii pod Krakowem

Treść

W Słomnikach koło Krakowa jeszcze w kwietniu ruszy budowa pasywnej hali sportowej. Wykorzystanie najnowszych technologii budowlanych pozwoli na znaczne obniżenie zapotrzebowania budynku na energię. Według szacunków, rocznie do ogrzania metra kwadratowego hali potrzebne będzie np. zaledwie 1,5 m sześc. gazu ziemnego. W tradycyjnie budowanych tego typu obiektach zapotrzebowanie to jest blisko dziesięciokrotnie większe. Po doświadczalnej instalacji pompy ciepła współdziałającej z niskotemperaturową geotermią to kolejna ekologiczna inwestycja w tym mieście.

- Nasza hala rekreacyjno-sportowa zostanie wybudowana w technologii XXI wieku, jaką jest budownictwo pasywne - podkreśla Michał Chwastek, wiceburmistrz Słomnik. Budynki pasywne charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na energię i ciepło. Efekt ten uzyskuje się przede wszystkim poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej, okien ciepłochronnych oraz unikanie mostków termicznych z zachowaniem szczelności budynku. - W budynkach pasywnych straty ciepła ograniczone są tak znacząco, że zastosowanie normalnego systemu ogrzewania byłoby zbędną inwestycją. Dlatego przy tego typu budynkach możliwe jest zmniejszenie nakładów związanych zarówno z instalacją systemów grzewczych, jak i ich późniejszą eksploatacją - dodaje Michał Chwastek. W praktyce budownictwo pasywne charakteryzuje się wyższymi kosztami budowy w stosunku do tradycyjnych technologii. Wynika to z konieczności stosowania bardziej zaawansowanych technologicznie i innowacyjnych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych, większej ilości materiałów izolacyjnych.
Hala będzie wyposażona w niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe wspomagane odzyskiem ciepła z wentylacji mechanicznej. Eksploatacja tego budynku w porównaniu ze standardowymi będzie mieć znacząco lepsze wskaźniki oddziaływania na środowisko, gdyż zastosowana technologia powoduje ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. - Jest to budownictwo o najwyższym komforcie cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącą około 15 kWh/m kw. rocznie, czyli np. 1,5 m sześc. gazu ziemnego na metr kw. powierzchni na rok. Dla porównania roczne zapotrzebowanie energii na cele grzewcze w budynkach obecnie budowanych w Polsce wynosi 120 kWh/m kw. rocznie, co w przeliczeniu na zużycie gazu ziemnego wynosi około 12 m sześc. - wyjaśnia wiceburmistrz Słomnik. Według projektu, hala w skali roku da oszczędności energii na poziomie 87 procent, co poskutkuje redukcją dwutlenku węgla o przeszło 90 procent.
Mająca powstać jeszcze w 2010 r. hala sportowa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach będzie budynkiem wyjątkowym. Nie tylko z uwagi na wykonanie jej w technologii budownictwa pasywnego. Będzie to obiekt wielofunkcyjny, swoimi wymiarami (48,9 x 35,8 m) umożliwiający uprawianie wielu dyscyplin sportowych oraz zapewniający miejsca dla kibiców. Hala będzie służyła zarówno szkole, jak i lokalnej społeczności. Budynek zostanie zaopatrzony w składane wyposażenie sportowe - kosze do gry, kurtyny dzielące boiska. Będzie też ściana wspinaczkowa, sala rehabilitacyjna oraz siłownia. Nie zabraknie odpowiednio wyposażonych szatni oraz zaplecza sanitarnego. Budynek zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozpoczęcie budowy hali planowane jest już na kwiecień. Koszt inwestycji to około 8 mln zł, z czego 3 mln zostało pozyskane z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Pasywna hala nie jest pierwszym doświadczeniem Słomnik z inwestycjami ekologicznymi. To tam przed kilku laty powstała doświadczalna instalacja pompy ciepła współpracującej z niskotemperaturową geotermią. Choć ta instalacja obecnie nie spełnia swojej funkcji (problem opisywaliśmy już w "Naszym Dzienniku"), to władze Słomnik szukają sposobu na jej efektywne wykorzystanie. Pasywna hala ma być dowodem na to, że gmina, mimo nie zawsze dobrych doświadczeń, stawia na rozwiązania ekologiczne.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2009-03-31

Autor: wa