Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bursztyn w Gdańsku

Treść

Ponad 130 wystawców branży jubilerskiej m.in. z Polski, Litwy, Ukrainy, Niemiec i Turcji bierze udział w 12. Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART w Gdańsku. Wystawcy prezentują srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, przedmioty dekoracyjne z bursztynu, kamienie kolorowe, upominki oraz sztukę użytkową. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy gości targowych, w tym znawców sztuki jubilerskiej z kraju i zagranicy. Zwiedzający oprócz prezentacji najnowszych kolekcji biżuterii będą mogli oglądać proponowane przez gdańskie muzea i galerie sztuki wernisaże i wystawy, m.in. fotografii "Świat przez bursztynową soczewkę". Będzie można zobaczyć również, jak funkcjonują pracownie przerabiające bursztyn.
Wystawy biżuterii i przedmiotów z bursztynu odbywają się przez cały rok w wielu miastach na świecie. Goszczą je takie kraje jak Włochy, Meksyk czy Indie, jednak najbogatszą ofertę wyrobów z bursztynu można oglądać na targach w regionie bałtyckim. Ale największą renomą cieszą sie targi w Gdańsku i Wilnie.
Bursztyn znany jest od wieków, wykorzystuje się go w rzemiośle, sztuce, ale też w lecznictwie, zawiera bowiem pewne ilości kwasu bursztynowego. Dziś jednak bursztyn najczęściej jest elementem biżuterii srebrnej, eksportowanej na rynki światowe. Odmiana bałtycka to kopalna żywica, która powstała w warunkach naturalnych przed 45 milionami lat i ciągle ulega procesom zmian. W Polsce złoża bursztynu znajdują się m.in. w okolicach Zatoki Gdańskiej.

AGR

Nasz Dziennik 2011-09-09

Autor: au