Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bunt zamiast juwenaliów

Treść

Członkowie Studenckiego Komitetu Solidarności spotkają się po latach w Krakowie.

To była pierwsza opozycyjna organizacja ze słowem "solidarność" w nazwie. O tym, że 30 lat temu stworzyli ją krakowscy studenci, warto sobie przypomnieć podczas obchodów rocznicy tego buntu, które dziś rozpoczynają się w Krakowie.



Uroczystości zainauguruje 7 maja, dokładnie w rocznicę śmierci Stanisława Pyjasa, złożenie kwiatów przy ul. Szewskiej 7, gdzie znaleziono jego ciało. Na Rynku Głównym, tuż przy Wieży Ratuszowej otwarta zostanie wystawa plenerowa, przygotowana przez krakowski Instytut Pamięci Narodowej. Na niej zobaczyć można twarze setek uczestników studenckiego buntu, przede wszystkim z czasu słynnych Czarnych Juwenaliów z 1977 roku.

Wieczorem w Klubie Pod Jaszczurami "pierwsza kadrowa" ówczesnego SKS-u - m.in. Danuta Skóra, Liliana Sonik i Bronisław Wildstein - weźmie udział w dyskusji "Bunt w imperium". Taki tytuł noszą zresztą całe obchody rocznicy tej studenckiej rewolty.

Dalsza część uroczystości (z wyjątkiem wspomnianej wystawy, którą oglądać będzie można do 20 maja) rozpocznie się 18 maja (SKS oficjalnie powołano 15 maja 1977).

Tego dnia na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie studiował Stanisław Pyjas, odsłonięta zostanie poświęcona mu tablica pamiątkowa. Po tej uroczystości zapowiedziano debatę historyków: "Czarne Juwenalia. Początek buntu".

Do kolejnych dyskusji o znaczeniu SKS-u poza Krakowem zaproszono także dawnych działaczy z Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Szczecina. Nie zabraknie też koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego w "Rotundzie" i spotkania klubowego MAJ 77 Pod Jaszczurami, gdzie będzie można spotkać przyjaciół i powielić bibułę...

19 maja w debacie o ludziach wolnych w czasach zniewolenia udział weźmie prof. Alain Besancon, francuski historyk idei i myśliciel polityczny. Tego samego dnia zapowiedziano także promocję książki "Czarne Juwenalia" Jarosława Szarka z krakowskiego IPN. Przygotowując tę publikację, autor dotarł do wielu mniej znanych uczestników tamtych wydarzeń.

Krakowianie będą mogli wziąć udział w plenerowym pokazie filmów na Rynku Głównym. 20 maja odsłonięta zostanie przy ul. Poselskiej tablica poświęcona pamięci Zygmunta Chylińskiego, Mirosława Dzielskiego i Janusza Szpotańskiego. Uroczystości zakończy msza św. w Bazylice oo. Dominikanów.

Kiedy 7 maja 1977 r. ciało Stanisława Pyjasa znaleziono w kałuży krwi, cenzura odmawiała zgody nawet na wydrukowanie klepsydr, a gazety - zamieszczenia ogłoszenia o nabożeństwie za duszę zabitego studenta. Pogrzeb, który odbył się w Gilowicach koło Żywca, był obserwowany przez SB. Po latach, choć sprawców mordu nie osądzono, o tej rocznicy pamiętają władze państwowe.

Prezydent RP Lech Kaczyński objął patronatem honorowym uroczystości organizowane przez Stowarzyszenie Maj 77, Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii UJ oraz Stowarzyszenie Krzyk Wolności i Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak". "Dziennik Polski" jest patronem medialnym obchodów. (EŁ), "Dziennik Polski" 2007-05-07

Autor: ea