Brązowi medaliści w Polsce

- Cieszymy się bardzo, że dajemy ludziom uśmiech, łzy radości, bo tych momentów czasami brakuje - powiedział Piotr Gruszka, kapitan reprezentacji siatkarzy. Wczoraj do Polski wrócili brązowi medaliści mistrzostw Europy. Zaraz po przylocie podkreślali, że zdobyte trzecie miejsce jest jak złoto, a wygrana z Rosją daje ogromną satysfakcję.

Biało-Czerwoni w meczu o brązowy medal pokonali Rosję 3:1. - Jest to tylko i aż brązowy medal - podkreślił Marcin Możdżonek, środkowy naszego bloku. Siatkarze zwracali uwagę, że połowa zespołu po raz pierwszy była na tak ważnej imprezie, jaką są mistrzostwa Europy. Potrzebowali wiary i wsparcia, którego brak niestety odczuwali. Trzecie miejsce tym bardziej jest na wagę złota. Fakt, niewielu wierzyło w to, że nasza drużyna w tym składzie może osiągnąć sukces. Jak widać, bardzo się pomylili. - Złoty medal wywalczony przed dwoma laty w Izmirze był pierwszym złotym medalem mistrzostw Europy, z którego bardzo się cieszyliśmy. Ale ten brązowy medal wywalczony w takiej młodej grupie jest na wagę złota. Wszyscy wiemy, co to znaczy pokonać Rosjan. Naprawdę bardzo się cieszymy z brązowego medalu - mówił Piotr Gruszka.
W meczu o trzecie miejsce pokonaliśmy Rosjan, faworytów całego turnieju. Dzień wcześniej ulegliśmy Włochom, ale właśnie tamto spotkanie i refleksja po nim w pewien sposób przyczyniły się do naszego sukcesu. - W spotkaniu z Włochami zagraliśmy bardzo nerwowo. To było jedno z tych spotkań, które - gdybyśmy mogli powtórzyć - zagralibyśmy zupełnie inaczej. Po meczu przegranym z Włochami w szatni zrodziło się coś, co pozwoliło nam wygrać z Rosją. Stwierdziliśmy, że takiego drugiego słabego spotkania już nie zagramy - wyznaje Krzysztof Ignaczak, libero drużyny. Podkreśla, że ogromną satysfakcją było widzieć kapitulację Rosjan, rezygnację w ich oczach.
Najlepiej zagrywającym mistrzostw Europy siatkarzy został Bartosz Kurek. - To jest dla nas kapitalny wynik, nie staraliśmy się nikomu niczego udowodnić, poza sobą. Wierzyliśmy w to, że jeżeli się skoncentrujemy, to potrafimy wywalczyć medal - mówił Bartosz Kurek zaraz po wygranym meczu z Rosją.
Zdobywając brązowy medal mistrzostw Europy, polscy siatkarze odnieśli kolejny sukces w tym roku. Wcześniej wywalczyli brązowy medal Ligi Światowej. Przypomnijmy - mistrzostwo Europy zdobyli siatkarze Serbii, wygrywając w finale z Włochami 3:1 (17:25, 25:20, 25:23, 26:24). Podczas mistrzostw Europy koncentracja pozwoliła naszej drużynie wygrać bardzo ważny medal, jak podkreślali - medal na wagę złota. Takiej koncentracji, wiary mimo przeciwności życzymy podczas kolejnych wielkich imprez i dziękujemy za tyle emocji. Dziękujemy za ten uśmiech i łzy radości. Teraz najważniejszy cel stojący przed naszą drużyną to igrzyska olimpijskie w Londynie.