Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Biret od papieża

Treść

Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz podczas konsystorza odbierze dzisiaj z rąk papieża Benedykta XVI insygnia kardynalskie. Wraz z metropolitą krakowskim przyleciał do Wiecznego Miasta jego poprzednik kardynał Franciszek Macharski. Stanisław Dziwisz zostanie 12. kardynałem w historii archidiecezji krakowskiej.

Papież, ogłaszając nazwiska nowych kardynałów 22 lutego, powiedział, że 24 marca - czyli święto Katedry św. Piotra - jest dniem szczególnie stosownym do ogłoszenia nominacji nowych purpuratów - ponieważ zadaniem kardynałów jest wspieranie i pomoc następcy Piotra w wypełnianiu urzędu apostolskiego.

Benedykt XVI podkreślał też, że "zastęp nowych kardynałów doskonale odzwierciedla uniwersalny wymiar Kościoła: pochodzą oni bowiem z różnych stron świata".

Rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls wyraził przekonanie, iż nominacja kardynalska dla arcybiskupa Dziwisza jest potwierdzeniem długu całego Kościoła wobec osobistego sekretarza Jana Pawła II. - Jego ludzkie przymioty dają pewność, że będzie on kontynuatorem wielkiej tradycji kardynałów na stolicy krakowskiej - napisał w oświadczeniu Navarro-Valls.

Kardynał ma po papieżu najwyższą godność kościelną. W XI wieku papież Mikołaj II przyznał kardynałom i biskupom prawo wyboru papieża. Od drugiej połowy XVII wieku kardynałom przysługuje tytuł "eminencja".

Nowo mianowany kardynał otrzymuje od papieża pierścień i czerwony biret. Pierścień symbolizuje ścisły związek ze Stolicą Apostolską, a biret - oddanie się kardynała na służbę Kościołowi, aż do złożenia w razie potrzeby ofiary z własnego życia. Każdy kardynał do ukończenia 80. roku życia ma prawo uczestniczyć w konklawe i wybierać nowego papieża.

Kardynałami zostaną dziś też następca Josepha Ratzingera w Kongregacji Nauki Wiary, jej prefekt arcybiskup William Joseph Levada, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (zakonów) arcybiskup Franc Rode, krytykowany przez władze Chin arcybiskup Hongkongu Zen Ze Kiung, arcybiskup Bolonii Carlo Caffarra, a także hierarchowie z Caracas, Manili, Toledo, Bostonu, Seulu i Bordeaux. Nominację otrzymał też włoski arcybiskup Agostino Vallini, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, czyli najwyższego sądu w Watykanie.

Ponadto Benedykt XVI zapowiedział, że kardynałami zostanie trzech hierarchów, którzy ukończyli już 80 lat, a zatem nie wezmą udziału w konklawe. Kardynalską purpurą papież postanowił wyróżnić arcyprezbitra Bazyliki Świętego Pawła za Murami arcybiskupa Andreę Cordero Lanza di Montezemolo, emerytowanego arcybiskupa Tamale w Ghanie Petera Poryku Dery oraz rektora Papieskiego Instytutu Biblijnego księdza Alberta Vanhoye. Papież uznał, że "kardynałowie stanowią wokół papieża swego rodzaju senat, z którego rad korzysta w pełnieniu obowiązków".

***

Stanisław Dziwisz był przez lata bliskim współpracownikiem Karola Wojtyły, a jako sekretarz osobisty papieża stał się jego powiernikiem, doradcą, przyjacielem, a w latach ciężkiej choroby - również opiekunem.

Urodzony 27 kwietnia 1939 roku w Rabie Wyżnej na Podhalu, w 1963 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Wojtyły, po czym podjął pracę duszpasterską jako wikariusz parafii w Makowie Podhalańskim. Od 1966 roku był kapelanem Karola Wojtyły.

W 1978 roku obronił pracę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II powołał go na swego osobistego sekretarza i na tym stanowisku Stanisław Dziwisz pozostał przez ponad 26 lat pontyfikatu, aż do śmierci papieża.

W 1996 roku Jan Paweł II mianował swego sekretarza tzw. infułatem numerowanym, jednym z siedmiu uprawnionych do stwierdzania autentyczności podpisu papieża. Wkrótce Stanisław Dziwisz został kanonikiem generalnym Kapituły Metropolitalnej w Krakowie. Potem został m.in. biskupem tytularnym San Leone we włoskiej Kalabrii (bez przydziału konkretnej diecezji). Jan Paweł II powierzył mu również obowiązki drugiego prefekta Domu Papieskiego, odpowiedzialnego za przygotowywanie spotkań i audiencji papieża. Przyjął dewizę biskupią "Sursum Corda" ("W górę serca"). W 2003 roku papież mianował go arcybiskupem.

Pozostając u boku Jana Pawła II przez 26 lat pontyfikatu, abp Dziwisz stał się też jego "aniołem stróżem".

Po śmierci Jana Pawła II powrócił do kraju. W czerwcu 2005 roku został mianowany przez Benedykta XVI metropolitą krakowskim. Pod koniec sierpnia abp Dziwisz uroczyście objął obowiązki metropolity. Za program swojej posługi duszpasterskiej przyjął słowa Jana Pawła II: "Człowiek jest drogą Kościoła". Dał temu wyraz zaraz po ingresie, gdyż jednym z pierwszych miejsc, jakie abp Dziwisz odwiedził, była kuchnia dla ubogich, gdzie wspólnie z bezdomnymi zjadł posiłek.

W październiku 2005 roku podczas obchodów Dnia Papieskiego abp Dziwisz ogłosił decyzję o stworzeniu w Krakowie centrum poświęconego Janowi Pawłowi II. Oficjalnie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", którego pracami kieruje prof. Andrzej Zoll, powołano w styczniu 2006 roku. Jego zadaniem jest upamiętnienie papieża Polaka poprzez stworzenie w Łagiewnikach ośrodka, w którym znajdą się m.in. hospicjum, szpital, centrum pomocy rodzinie, muzeum pontyfikatu i biblioteka.

EWA ŁOSIŃSKA

Zdjęcia Anna Kaczmarz

Ośmiu kardynałów z Polski

Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz, który odbierze dzisiaj insygnia kardynalskie, będzie ósmym purpuratem z Polski, który zasiada w Kolegium Kardynalskim.

Pierścień i biret otrzyma dzisiaj również 14 innych kardynałów. W gronie nowo mianowanych najwyższych dostojników Kościoła jest trzech Włochów, dwóch Francuzów i Amerykanów oraz kardynałowie z Chin, Filipin, Ghany, Hiszpanii, Korei Południowej, Słowenii i Wenezueli.

Po ostatnich nominacjach Kolegium Kardynalskie liczy 193 członków z 66 państw; 122 z nich ma prawo wyboru papieża.

Większość purpuratów to Europejczycy - ze Starego Kontynentu pochodzi aż 100 kardynałów, 32 najwyższych dostojników Kościoła wywodzi się z Ameryki Łacińskiej, 20 z Ameryki Północnej i Azji, 17 z Afryki i 4 z Oceanii.

Najwyżsi dostojnicy kościelni z Europy dysponują obecnie połową głosów na konklawe. W wyborze papieża może wziąć udział 61 kardynałów elektorów z państw Starego Kontynentu, 20 z Ameryki Łacińskiej, 16 z Ameryki Północnej, 13 z Azji, 10 z Afryki i dwóch z Oceanii.

Najliczniejszymi nacjami w Kolegium Kardynalskim są Włosi (40 kardynałów, 21 elektorów), Amerykanie (15 kardynałów, 13 elektorów), Polacy, Hiszpanie, Francuzi, Brazylijczycy, Niemcy i Polacy. Z Polski pochodzi 10 kardynałów, co lokuje nasz kraj na trzecim miejscu po Włoszech i Stanach Zjednoczonych. W Kolegium Kardynalskim oprócz 8 purpuratów z Polski zasiada także dwóch rodowitych Polaków - metropolita lwowski kard. Marian Jaworski i metropolita Białorusi kard. Kazimierz Świątek.

W liczbie głosów elektorskich Polacy ustępują jednak Hiszpanom, Francuzom i Niemcom. Do udziału w konklawe uprawnionych jest obecnie 4 polskich purpuratów - Józef Glemp, Franciszek Macharski, Zenon Grocholewski i Stanisław Dziwisz. Pozostali kardynałowie - Adam Kozłowiecki, Stanisław Nagy, Henryk Gulbinowicz i Andrzej Deskur - przekroczyli 80. rok życia.

Gdy papież Benedykt XVI ogłosił, że arcybiskup Stanisław Dziwisz otrzyma kardynalski biret, Kraków został okrzyknięty "miastem kardynałów". Oprócz obecnego metropolity pod Wawelem mieszkają kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Nagy, do których po zakończeniu posługi na Ukrainie dołączy metropolita lwowski kard. Marian Jaworski. Kardynał Jaworski jest związany z Krakowem od wielu lat - studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i pełnił funkcję rektora Papieskiej Akademii Teologicznej. (GN)

"Dziennik Polski" 2006-03-24

Autor: ab