Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Biblia w obrazach

Treść

Od dzisiaj w Muzeum Historyczno-Misyjnym Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie czynna jest wystawa zatytułowana "Biblia w obrazach. Piękno ukryte w starych księgach". Celem ekspozycji - jak podkreśla ks. dr Wacław Umiński, opiekun muzeum - jest zaprezentowanie zbiorów biblijnych.

Na wystawie obejrzeć można m.in. unikatowe Biblie łacińskie: "Biblię Sacra" z 1260 r., "Biblię Sacra" z 1480 r., oraz najstarsze wydania Pisma Świętego w języku polskim: "Biblię Leopolity" z 1561 r., "Biblię Brzeską" z 1563 r., "Biblię Wujka" z 1599 r. i "Biblię Gdańską" z 1623 roku. - Głównym motywem łączącym woluminy pokazane na ekspozycji są drzeworyty i miedzioryty umieszczone w różnych wydaniach Pisma Świętego - mówi kustosz muzeum. Elementem spinającym wystawę są grafiki Gustawa Doré. Sławę zawdzięcza on ilustracjom do dzieł klasyki literatury światowej, w tym Biblii, powstałym w latach 1864-1866. Cykl 230 grafik - wykonanych na podstawie szkiców artysty przez zespół 40 rytowników - stał się jednym z wzorców dla ilustrowania tekstu Pisma Świętego w II połowie XIX i XX wieku. - Wielu mistrzów podejmowało się ilustracji motywów biblijnych, lecz Doré należy do najbardziej znanych. Jego prace stoją na pograniczu romantyzmu i realizmu. Realistyczny styl Doré tchnął nowe życie w te prawdziwe historie - mówi ks. dr Wacław Umiński.
Wystawie towarzyszyć będą plansze prezentujące najstarsze wydania Biblii polskich. Ekspozycja "Biblia w obrazach" będzie czynna do 4 kwietnia oraz od 20 kwietnia do 9 maja br. w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14.00-17.00, a w soboty i niedziele w godz. 13.00-15.00. Organizatorami wystawy są: Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie, Katedra Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki oraz Biblioteka Zgromadzenia Księży Misjonarzy.
Małgorzata Pabis
"Nasz Dziennik" 2009-03-21

Autor: wa