Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Będą zmiany w mechanizmie 1 proc. podatku?

Treść

Organizacje pożytku publicznego nie będą mogły przekazywać środków z 1 proc. innym organizacjom, które same nie mają prawa do ubiegania się o takie wsparcie – takie rozwiązanie przewiduje projekt zmian w ustawie, przygotowywany przez sejmową podkomisję stałą ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Projekt zakłada też, że niewykorzystane środki z 1 proc. będące w posiadaniu organizacji, która straci status, trafiać będą do specjalnego funduszu.

Organizacja będzie zobowiązana poinformować resort pracy o wysokości tych środków.

Poseł Wiesław Janczyk, członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, mówi, że ważną kwestią jest dyskusja nad przekazywaniem pieniędzy organizacjom pożytku publicznego przed podmioty prawne. W ostatnich latach wytworzyła się zaś konkretna praktyka funkcjonowania obecnie panującego systemu – dodaje.

- Jest dzisiaj tak dużo organizacji pożytku publicznego, że podatnik, który podjął decyzję o przekazaniu pieniędzy – w mojej ocenie – powinien robić to już w sposób docelowy tzn. wie, że za tym stoją określone osoby, do których ma zaufanie. W związku z tym powierza im pieniądze – czasami bardzo małe, symboliczne, ale za każdym razem jednak ważne, płynące z głębi serca i świadczące o pewnym poczuciu wspólnoty, przywiązaniu do wartości. Za każdym razem jest to ekspansja dobra, które tkwi w osobie – tłumaczy poseł Wiesław Janczyk.

Aby przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, wystarczy w odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym wpisać jej nazwę i numer KRS.

Pieniądze zostaną przelane przez urząd skarbowy. Wykaz OPP uprawnionych do ubiegania się o 1 proc. dostępny jest na stronie www.pozytek.gov.pl.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 07.04.2015

Autor: mj