Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Będą kolejki

Treść

Stare dowody osobiste ważne tylko do końca tego roku

Nie zostanie przedłużony termin wymiany starych dowodów osobistych na nowe - zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W Krakowie dokumenty tożsamości powinno wymienić jeszcze 85 tys. osób, w Małopolsce - 600 tys., a w całej Polsce - około 9 mln.



Ci, którzy liczyli na to, że stare dowody osobiste będą ważne dłużej niż do końca roku i nie będą musieli czekać w kolejkach na złożenie wniosku o wymianę wczoraj stracili nadzieję. Podczas telekonferencji z wojewodami wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Piętak poinformował, że termin wymiany upływa z końcem tego roku i nie będzie zmieniony.

Każdego miesiąca można wyprodukować około 900 tys. plastikowych dowodów osobistych. To oznacza, że do końca roku można przygotować 6,3 mln takich dokumentów. Zakładając nawet, że z 9 mln osób, które nadal posługują się książeczkowymi dowodami osobistymi około 1,5 mln wyjechało za granicę, to i tak już jest za mało czasu na wymianę 7,5 mln starych dowodów na nowe (a emigranci też muszą wymienić dokumenty). Im bliżej końca roku, tym dłuższe będą kolejki składających wnioski o wymianę, dłużej też trzeba będzie czekać na odbiór nowego dokumentu (obecnie termin ten nie przekracza 30 dni).

- Znaczna część tych, którzy nie wymienili dowodów to osoby starsze - mówi Andrzej Knapik, rzecznik wojewody małopolskiego. - Wielu z nich nie wie, że wymiana to konieczność, bo od nowego roku ze starym dowodem nie załatwią spraw w urzędach czy bankach.

Małopolski Urząd Wojewódzki zwrócił się nie tylko do urzędów gmin, by przypominały o obowiązku wymiany, ale także do księży, by informowali o tym podczas przekazywania niedzielnych ogłoszeń parafialnych.

(GEG)

Wymiana za 30 zł

Wypełniony wniosek o wymianę dowodu osobistego trzeba złożyć w urzędzie gminy lub miasta w miejscu stałego zamieszkania. Należy dołączyć do niego dwie jednakowe aktualne fotografie oraz potwierdzenie zapłaty 30 zł. Gdy ktoś urodził się poza miejscem, gdzie składa wniosek o wymianę, musi jeszcze przedstawić odpis skrócony aktu urodzenia (wypisany przez Urząd Stanu Cywilnego w miejscu urodzenia). Odpis skrócony aktu małżeństwa trzeba przedstawić, gdy starający się o dowód brał ślub w innym miejscu niż jego obecne miejsce zamieszkania.

Przy składaniu wniosku trzeba mieć przy sobie stary dowód osobisty - do wglądu dla urzędnika.

Wniosek o wymianę trzeba złożyć osobiście. Dotyczy to także osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Urząd ma obowiązek przysłać pracownika do domu chorego, jeżeli chory lub ktoś w jego imieniu przedstawi zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan uniemożliwiający osobiste stawienie się w urzędzie. (GEG), "Dziennik Polski" 2007-05-29

Autor: ea