Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Badanie PISA 2022: Wyniki polskich nastolatków słabsze niż ostatnio, jednak nadal na poziomie pierwszej piętnastki

Treść

Polskie nastolatki są w pierwszej piętnastce najnowszego badania PISA 2022. Wyniki Polaków są słabsze niż w ostatnio. PISA to największy program Międzynarodowej Oceny i Umiejętności Uczniów, przeprowadzany wśród piętnastolatków na całym świecie.

W najnowszym badaniu dziedziną wiodącą była matematyka, a dodatkowo badane były rozumienie tekstu czytanego i rozumienie w naukach przyrodniczych. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie młodzież z Azji (Singapur, Chiny i Tajwan).

Wśród krajów Unii Europejskiej lepsze od Polski były tylko Estonia i Szwajcaria.
Kierownik badania PISA w Polsce, Krzysztof Bulkowski, powiedział, że mimo gorszych wyników nasza młodzież wciąż plasuje się wysoko.

– Wyniki są dobre i cały czas jesteśmy w czołówce światowej. 15-16  miejsce to jest wśród 81 krajów bardzo wysoki wynik. Oczywiście zawsze mogłoby być lepiej. Myślę, że na podstawie wyników tych badań będą podejmowane decyzje, które w przyszłości będą skutkowały tym, iż kolejne roczniki piętnastolatków będą charakteryzowały się wyższymi umiejętnościami – podkreślił Krzysztof Bulkowski.

Wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski, ocenił, że przyczyną słabszych wyników może być pandemia i wielomiesięczne zdalne nauczanie.

Badanie, z uwagi na pandemię koronawirusa, przeprowadzono z rocznym opóźnieniem. W 2025 roku wiodącą dyscypliną będzie rozumienie w naukach przyrodniczych.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 5

Autor: mj