Przejdź do treści
Przejdź do stopki

B. Kempa o sytuacji migracyjnej w Europie: Państwa członkowskie zaczynają tracić kontrolę. Społeczeństwa tego nie wytrzymują

Treść

Problem jest bardzo poważny. Kryzys trwa od 2015 roku, a został wywołany bardzo niejasną polityką poszczególnych krajów Unii Europejskiej, które z otwartymi ramionami promowały własne kraje w krajach trzeciego świata (…). Była to nieroztropna próba szukania brakujących rąk do pracy. Oni się z tym nie kryją i za każdym razem mówią, że migracja jest potrzebna, dlatego iż Europa choruje na brak rąk do pracy (…). Biorąc pod uwagę statystyki, to na ponad 400 milionów obywateli Unii Europejskiej blisko sześć procent stanowią uchodźcy, jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko legalnych uchodźców.

Na mocy dyrektywy powrotowej, która miała regulować tę kwestię, wydano 140 tysięcy orzeczeń o przymusowym powrocie. Wykonalność jest jednak zerowa, dlatego widać, iż cały pakt migracji i azylu (…) po prostu zupełnie nie działa. Państwa członkowskie zaczynają tracić kontrolę – mówiła Beata Kempa, europoseł, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Unia Europejska wraca do pomysłu obowiązkowej relokacji uchodźców w państwach członkowskich. Komisja Europejska proponuje relokację do innych unijnych państw 30 tys. migrantów, z możliwością zwiększenia do 120 tys. osób. Relokacji na poziomie co najmniej 35 tys. migrantów chcą Niemcy i Francja. [czytaj więcej].

– Problem jest bardzo poważny. Kryzys trwa od 2015 roku, a został wywołany bardzo niejasną polityką poszczególnych krajów Unii Europejskiej, które z otwartymi ramionami promowały własne kraje w krajach trzeciego świata (…). Była to nieroztropna próba szukania brakujących rąk do pracy. Oni się z tym nie kryją i za każdym razem mówią, że migracja jest potrzebna, dlatego iż Europa choruje na brak rąk do pracy – akcentowała Beata Kempa.

Europoseł zwróciła uwagę, że uchodźcy stanowią już blisko sześć procent mieszkańców Unii Europejskiej.

– Biorąc pod uwagę statystyki, to na ponad 400 milionów obywateli Unii Europejskiej blisko sześć procent stanowią uchodźcy, jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko legalnych uchodźców. Na mocy dyrektywy powrotowej, która miała regulować tę kwestię, wydano 140 tysięcy orzeczeń o przymusowym powrocie. Wykonalność jest jednak zerowa, dlatego widać, iż cały pakt migracji i azylu (…) po prostu zupełnie nie działa. Państwa członkowskie zaczynają tracić kontrolę – oznajmiła gość Radia Maryja.

Poszczególne kraje UE domagają się relokacji uchodźców, ale nie chciały przyjmować prawdziwych uchodźców wojennych z Ukrainy.

– To Polska przyjęła ponad 10-11 milionów osób, które musiały uciekać. Część z nich wraca do domu, część zostawała u nas, a część emigrowała do innych krajów. Niemcy też przyjęli migrantów z Ukrainy, ale u nich są także nielegalni uchodźcy z krajów trzecich, w tym z Bliskiego Wschodu i Afryki. Sytuacja jest bardzo napięta. Społeczeństwa tego nie wytrzymują – zaakcentowała polityk Suwerennej Polski.

Jeżeli państwo nie będzie chciało się zgodzić na relokację, to wówczas KE zaproponuje zapłatę ekwiwalentu finansowego w kwocie 22 tys. euro na migranta.

– Po raz kolejny kłania się polityka konstruowania przepisów przez niewybieralnych urzędników Komisji Europejskiej. Potem to jest gdzieś rzucane, a potem obradowane. Ostatecznie to jest szkodliwa forma, która gdzieś sobie funkcjonuje na co dzień. To jest po prostu skandal. Musimy się temu przeciwstawić – mówiła gość „Aktualności dnia”.

Unia Europejska jest bardzo wybiórcza, jeśli chodzi o pomoc krajom członkowskim przyjmującym uchodźców. Kiedy Turcja przyjęła trzy miliony uchodźców z Syrii, otrzymała miliardy euro. Tymczasem polską granicę przekroczyło ponad 10 milionów uchodźców z Ukrainy, a Polska otrzymała 700 milionów złotych, czyli 144,6 milionów euro [zobacz więcej].

– Od samego początku nie patrzyliśmy na to, co zrobi Unia Europejska, bo wiedzieliśmy, iż to jest chochoł na słomianych nogach, który szybko nie zareaguje, bo albo nie może, albo nie chce. My natychmiast przystosowaliśmy polskie prawo do pomocy uchodźcom z Ukrainy (…). Trzeba odnotować, że potężne środki dali sami Polacy. Tacy po prostu jesteśmy. Mamy w sobie gen pomocy drugiemu człowiekowi – podsumowała Beata Kempa.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem europoseł Beaty Kempy można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj