Awans i porażka

Nie powiodło się Marcie Domachowskiej, która przegrała z Amerykanką Bretanie Mattek w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju tenisowego US Open rozgrywanego na twardych kortach w Nowym Jorku. Wcześniej do drugiej rundy awansowała rozstawiona z numerem dziewiątym Agnieszka Radwańska po wygranej z Jarosławą Szwedową z Kazachstanu. Marta Domachowska przegrała 7:6 (9-7), 5:7, 4:6 z Amerykanką Bretanie Mattek. To było trzecie spotkanie tych zawodniczek. Pierwsze podczas wielkoszlemowego turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w 2004 roku w trzech setach wygrała Mattek, a przed miesiącem na twardej nawierzchni w Montrealu lepsza w dwóch setach była Domachowska. Agnieszka Radwańska (nr 9.) bez straty seta osiągnęła drugą rundę. Polska tenisistka w pierwszym meczu w nowojorskim turnieju pokonała 6:4, 6:2 Jarosławę Szwedową z Kazachstanu. Mecz trwał godzinę i 24 minuty. Kolejna rywalka starszej z sióstr Radwańskich to Kolumbijka Mariana Duque Marino. W pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju tenisowego US Open pewne zwycięstwa odniosły amerykańskie siostry Serena i Venus Williams. Rozstawiona z numerem czwartym Serena pokonała 6:1, 6:4 Ukrainkę Katerynę Bondarenko, a Venus (7.) wygrała 6:2, 6:3 z Australijką Samanthą Stosur. Od łatwego zwycięstwa 6:3, 6:0, 6:3 nad Argentyńczykiem Maximo Gonzalezem rozpoczął obronę tytułu w wielkoszlemowym turnieju US Open szwajcarski tenisista Roger Federer. Federer wygrał cztery ostatnie edycje US Open, ale po raz pierwszy od blisko pięciu lat został w Wielkim Szlemie rozstawiony z numerem drugim, a nie pierwszym. To skutek tego, że 18 sierpnia stracił prowadzenie w rankingu ATP "Entry System" na rzecz Hiszpana Rafaela Nadala, mistrza olimpijskiego z Pekinu. Kolejnym rywalem Szwajcara będzie Brazylijczyk Thiago Alves. Awans do drugiej rundy wywalczyli również m.in.: srebrny medalista pekińskich igrzysk - Chilijczyk Fernando Gonzalez (nr 11.) i wracający po kolejnej kontuzji Niemiec Tommy Haas, który wyeliminował nieoczekiwanie 6:7 (3-7), 6:4, 5:7, 7:5, 6:2 Francuza Richarda Gasqueta, rozstawionego z numerem 12. MB, PAP "Nasz Dziennik" 2008-08-28