Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Auschwitz był niemiecki

Treść

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

„Media kłamią – Auschwitz był niemiecki” – to tytuł cyklu konferencji, które mają uświadomić Polakom, jak fałszowana jest nasza historia.

Pilotarzowe konferencje przeprowadzono m.in. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie oraz w obiektach miejskich w Ełku i Elblągu (Ratusz Staromiejski). Współorganizatorami konferencji były władze samorządowe tych miast, m.in. prezydent Elbląga. Bardzo licznie uczestniczyli w nich ludzie młodzi.

Konferencje są jednym ze sposobów, oprócz procesów sądowych m.in. z niemieckim dziennikiem „Die Welt”, w jaki Stowarzyszenie Patria Nostra, specjalnie powołane w celu zwalczania pomówień Polaków w mediach, chce przeciwstawić się temu złemu zjawisku. – Używanie w mediach sformułowania „polskie obozy zagłady” jest bardzo niebezpieczne ze względu na szerokie rozpowszechnianie tego kłamstwa. Głównym celem naszych konferencji jest wskazanie, jakie zagrożenia niesie ze sobą takie fałszowanie historii – mówi w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl mec. Lecha Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

Podczas konferencji w Elblągu podał, że w ubiegłym roku tylko w niemieckich opiniotwórczych mediach kłamliwego sformułowania „polskie obozy zagłady czy koncentracyjne” użyto aż 30 razy. Prezes Patria Nostra wskazał, że to fałszowanie historii trwa. – Ostatnio otrzymaliśmy kolejne dwa zgłoszenia o użyciu przez niemieckie media tego nikczemnego sformułowania – wskazuje mec. Obara.

Punktami stałymi w programie konferencji są prelekcje oraz dyskusja z młodzieżą. Wśród prelegentów, którymi są historycy, prawnicy i świadkowie historii, jest Janina Luberda-Zapaśnik, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Młodzieży opowiada ona o swoich tragicznych przeżyciach podczas kaźni, jakiej doznała ona oraz jej rodzina w niemieckim obozie koncentracyjnym w Potulicach. Trafiła tam jako 11-letnie dziecko razem z rodzicami i czworgiem młodszego rodzeństwa. Jej rodzeństwo zginęło w obozie, z pięciorga dzieci ocalała tylko ona. – W niemieckim obozie koncentracyjnym w Potulicach osobiście doświadczyłam okrucieństwa niemieckiego okupanta i byłam świadkiem śmierci setek dzieci i osób dorosłych różnych narodowości – świadczyła podczas konferencji Janina Luberda-Zapaśnik. Przypomniała, że w czasie funkcjonowania tego niemieckiego obozu życie straciło w nim m.in. 800 dzieci.

Podczas konferencji prezentowany jest film „Historia Kowalskich”. Opowiada on o zbrodni popełnionej przez okupantów niemieckich w Ciepielowie w grudniu 1942 r., kiedy to za ukrywanie Żydów spalili oni żywcem cztery polskie rodziny – Kowalskich, Obuchiewiczów, Skoczylasów i Kosiorów. Potomkowie tych rodzin po latach odebrali medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne. Podczas emisji filmu niejedna z osób obecnych na konferencji była mocno poruszona. Prezes Stowarzyszenia Patria Nostra mówi, że ten bardzo dobry film powinien być lepiej rozpowszechniony, pokazywany m.in. w szkołach. – Szczególnie zależy nam na projekcjach w szkołach filmów tak dobrych, jak „Historia Kowalskich”. Producent i reżyser tego filmu dał nam prawa nieodpłatnej projekcji filmu dla młodzieży m.in. na naszych konferencjach – wskazuje mecenas Lech Obara. Prezes Patria Nostra dodaje, że „te spotkania mają też na celu rozpoczęcie dyskusji o naszej historii, o dumie narodowej, o naszych bohaterach”. – Naszym marzeniem jest wejść z tymi konferencjami do szkół – podkreśla mecenas Lech Obara.

Cykl spotkań rozpoczął się trzema spotkaniami w Olsztynie, Ełku i Elblągu. Docelowo mają się one odbywać w różnych miastach na terytorium całej Polski w ramach projektu „Pamięć, tożsamość i odpowiedzialność”, który prowadzi Stowarzyszenie Patria Nostra zwalczające na drodze sądowej używanie przez zagraniczne media kłamliwego sformułowania „polskie obozy zagłady”. Wraz ze Stowarzyszeniem w organizowanie konferencji zaangażowane są m.in. Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie.

Adam Białous
Nasz Dziennik, 5 lipca 2014

Autor: mj