Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Apostoł Afryki

Treść

"W poszukiwaniu pojednania. Z otwartymi dłońmi. Kardynał Adam Kozłowiecki SJ" - to tytuł wystawy otwartej wczoraj na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau k. Monachium. Ksiądz kardynał Kozłowiecki, zwany Apostołem Afryki, był więźniem tego obozu w czasie II wojny światowej.

Ekspozycja przygotowana przez historyków rzeszowskiego oddziału IPN powstała we współpracy z Fundacją im. ks. kard. Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic", Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie oraz powiatem kolbuszowskim. Jak powiedziała "Naszemu Dziennikowi" Małgorzata Waksmundzka-Szarek z IPN w Rzeszowie, wystawa przedstawia osobę i działalność ks. kard. Kozłowieckiego z uwzględnieniem jego osobistych przeżyć oraz działalności duszpasterskiej, społecznej i politycznej. Pokazuje też formy pielęgnowania pamięci o "człowieku, którego docenił świat". Wybór dawnego obozu Dachau na miejsce wystawy nie jest przypadkowy, ponieważ przyszły kardynał był tu więziony ponad cztery lata. Dachau to także jedno z miejsc, które Niemcy przeznaczyli na eksterminację księży katolickich. Osadzono tu ich prawie 3 tys., z czego blisko 1800 stanowili polscy kapłani.
Pochodzący z Podkarpacia ks. Adam Kozłowiecki urodził się w 1911 r. w Hucie Komorowskiej. Zrzekł się majątku i został jezuitą. W listopadzie 1939 r. aresztowany przez hitlerowców trafił do więzienia, a następnie do obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau. Wolność odzyskał 29 kwietnia 1945 roku. Wyjechał do Rzymu, a później udał się na misje do Rodezji Północnej (obecna Zambia). W 1955 r. został pierwszym biskupem Lusaki, a cztery lata później arcybiskupem. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Odegrał wielką rolę w dziele uzyskiwania przez Zambię pełnej suwerenności i za to otrzymał także obywatelstwo tego kraju. Współpracował z Kongregacją Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi. W 1998 r. bł. Jan Paweł II podniósł Adama Kozłowieckiego, jako pierwszego biskupa w historii Zambii, do godności kardynalskiej. Przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy misyjnej, za działalność na rzecz ludzi potrzebujących pomocy i za patriotyczną postawę rozsławiającą imię Polski w świecie". Ksiądz kardynał zmarł 28 września 2007 r. w Lusace i tam spoczął. Ekspozycja poświęcona ks. kard. Kozłowieckiemu, który zyskał miano Apostoła Afryki, będzie prezentowana w Dachau do 8 stycznia 2012 roku.

Mariusz Kamieniecki

Nasz Dziennik Środa, 26 października 2011, Nr 250 (4181)


Autor: au