Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Apel katyński

Treść

W roku 2010 upamiętnimy 70-lecie Zbrodni Katyńskiej.
Jest to szczególna rocznica dla Rodzin Katyńskich, które straciły najbliższych, dla Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji Państwowej, dla całego społeczeństwa.
Aby godnie się do niej przygotować, Muzeum Wojska Polskiego i podległy mu Oddział Muzeum Katyńskie (istniejące od 1993 roku i gromadzące wszelkie ślady po zamordowanych) przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, na mocy Porozumienia o Współpracy z 17 września 2009 roku, pragnie zebrać i udostępnić na stronie internetowej Muzeum Zbrodni Katyńskiej jak najwięcej danych o wszystkich osobach poległych na Wschodzie w 1939 roku, zamordowanych w 1940 i 1941, i spoczywających we wszystkich znanych nam dotąd miejscach pamięci.
Dlatego zwracamy się do osób przechowujących wszelkie pamiątki, czy to listy, czy dokumenty, pamiętniki lub fotografie, umożliwiające jak najpełniejszą rekonstrukcję biografii tych osób, aby zwróciły się z nimi do wyznaczonych pracowników Muzeum Wojska Polskiego w celu ich trwałego udostępnienia.
Udostępnienie to może mieć różne formy, możliwe do przyjęcia przez każdą chętną do współpracy osobę. Może to być pełna darowizna na rzecz Muzeum, dokonana z przeświadczeniem, że odtąd już te pamiątki nie zginą i służyć będą Narodowi Polskiemu. Może to być czasowy depozyt, do odebrania przez darczyńców w dowolnej chwili. Może to być wreszcie chwilowe udostępnienie, w ciągu jednego dnia, do sfotografowania i zeskanowania na potrzeby Muzeum i przyszłych badaczy.
Wierzymy, że nasz apel nie pozostanie bez odpowiedzi, gdyż jego celem jest pełna dokumentacja losów, nie tylko wojennych, ale i codziennych, naszych oficerów i policjantów.
Ostatecznie wspólną pracą złożymy hołd ich męczeńskiej śmierci i przekażemy ich losy pod wieczną straż Narodu, czemu służy praca Muzeum Katyńskiego i realizacja projektu „Wirtualne Muzeum Katyńskie”, którego pierwszym etapem jest zbudowanie strony internetowej.
Działania Muzeum Wojska Polskiego przy budowie Wirtualnego Muzeum Zbrodni Katyńskiej rozszerzone zostaną również na dokumentowanie losów osób deportowanych i więzionych na Wschodzie, tak aby ze wspólnych opowieści rodzinnych i ocalonych dokumentów wyłonił się jak najpełniejszy obraz naszej polskiej Golgoty Wschodu.
Z ramienia Muzeum Wojska Polskiego osobą odpowiedzialną za kontakt z Darczyńcami i przejmowanie pamiątek lub depozytów jest Pan Krzysztof Jabłonka, pracownik Oddziału Muzeum Katyńskie, Tel: 605 764 592, e-mail: zakjablonka@gmail.com.
źródło: IPN

Autor: wa

Tagi: katyn apel katynski