Przejdź do treści
Przejdź do stopki

96. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Treść

Dziś mija 96. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji o godz. 12.45 Mszy św. w bazylice kolegiackiej będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki,  metropolita poznański i przewodniczący KEP.

Po południu w Poznaniu odbędą się uroczystości patriotyczne. O 16.40  – w godzinę wybuchu powstania we wszystkich kościołach Poznania przez pięć minut będą biły dzwony kościelne.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. ok. godziny 16.40 w centrum Poznania. Była to odpowiedź na sprzeciw Niemców wobec wizyty w mieście wybitnego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego.

Ranga powstania jest ogromna przede wszystkim dla świadomości narodowej – ocenił prof. Wojciech Polak. To było wielkie pospolite ruszenie ludzi zatroskanych o Ojczyznę, o których musimy pamiętać – powiedział historyk.

- Iskrą, która zapaliła ten płomień była wizyta naszego wielkiego pianisty, kompozytora Ignacego Paderewskiego, który przejeżdżał przez Poznań jadąc do Warszawy. Zatrzymał się w poznańskim Bazarze. Doprowadziło to do demonstracji Niemców. Polacy odpowiadając na tą demonstrację, właściwie rozpoczęli powstanie zbrojne. Powstanie wielkopolskie było częścią układanki, z której nasi wielcy mężowie stanu i cały naród złożyli niepodległą Polskę. To, że doprowadzono – w dużej mierze dzięki Romanowi Dmowskiemu – do zawieszenia broni 16 lutego, było wielkim sukcesem naszej dyplomacji – zauważył prof. Wojciech Polak.

Obchody 96. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego rozpoczęły się już wczoraj od inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na poznański dworzec kolejowy. W 1918 r., dzień po przyjeździe Paderewskiego, rozpoczęły się walki zwycięskiego powstania.

Część uroczystości rocznicowych w niedzielę odbędzie się Warszawie. Po mszy w intencji powstańców wielkopolskich uroczystości odbędą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie złożone zostaną kwiaty na mogiłach powstańców spoczywających na cmentarzu wojskowym.

źródło: RIRM, 27 grudnia 2014

Autor: mj