Przejdź do treści
Przejdź do stopki

78. rocznica agresji sowieckiej Rosji na Polskę

Treść

78 lat temu, 17 września 1939 r. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Stało się tak zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.

Związek Radziecki złamał Pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 r. i najechał na Polskę walczącą od siedemnastu dni z armią niemiecką.

Dr Leszek Żebrowski, historyk przypomina, że konsekwencje tej agresji ze strony ZSRR ponosimy do dnia dzisiejszego.

Polska straciła ponad połowę ze swojego terytorium, ogromna liczba obywateli zginęła. Polska utraciła olbrzymie bogactwa naturalne na zagrabionych ziemiach, straciła bezpowrotnie cały dorobek indywidualny w postaci książek, dzieł sztuki, muzeów, gmachów użytkowych, zabytkowych, pomników, rzeźb, malarstwa, to wszystko jest nie do oszacowania. Możemy temu nadać jakąś wartość materialną ale tak naprawdę ona nie ma odniesienia, to nie jest porównanie jednego nominału na banknocie z drugim. Katastrofą dziejową dla Polski są konsekwencje obu najazdów.  Gdyby nie gwarancję sowieckie, że oni wejdą do Polski najprawdopodobniej nie nastąpiłaby agresja niemiecka – akcentuje dr Leszek Żebrowski.

Na skutek agresji radzieckiej Polacy nie byli wstanie przeciwstawić się uderzeniu z dwóch stron. Propaganda sowiecka atak na Polskę opisywała jako „wyprawę wyzwoleńczą w obronie ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”. W konsekwencji ataku wolność straciło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Miały miejsce także masowe deportacje ludności. Liczba ofiar tego terroru nadal jest kwestią sporną, jednak podaje się, że mogło być nawet do 1,5 miliona zesłanych.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 17 września 2017

Autor: mj

Tagi: 78. rocznica agresji sowieckiej Rosji na Polskę