Przejdź do treści
Przejdź do stopki

77. rocznica wydania rozkazu o masowych egzekucjach polskich oficerów

Treść

Władze Związku Radzieckiego 77 lat temu wydały rozkaz o rozpoczęciu masowych egzekucji polskich oficerów Wojska polskiego i Policji internowanych w rosyjskich obozach.  

Dziś w Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające zamordowanych Polaków.

O godz. 19:00 w Bazylice Świętego Krzyża z udziałem asysty Wojska Polskiego, Policji i grup rekonstrukcyjnych sprawowana będzie Eucharystia. Następnie w Kaplicy Katyńskiej zostaną złożone kwiaty.

Na mocy tzw. decyzji katyńskiej – Rosjanie bestialsko mordowali polskich oficerów bez sądu i bez wyroków – przypomina te tragiczne wydarzenia poseł Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego.

– Gdy Rosjanie 17 września zaatakowali Polskę bez wypowiedzenia wojny to w ich ręce dostało się około 22 tys. polskich oficerów. Stanowiło to 55 proc. kadry oficerskiej II Rzeczypospolitej. Ci oficerowie, zgromadzeni w kilku obozach, byli przetrzymywani od jesieni 1939r. do kwietnia 1940r., gdy zapadł tragiczny w skutkach wyrok, decyzją administracji rosyjskiej. Wtedy tych internowanych oficerów, których chroniła Konwencja Genewska, prawa wojenne, zostali oni w sposób bestialski zamordowani strzałem w tył głowy – powiedział Andrzej Melak. 

Przewodniczący Komitetu Katyńskiego przypomina, że po 77 latach zbrodnia ta nie została ukarana, a winnych nie osądzono. Polska nie otrzymała od Rosji wszystkich dokumentów dotyczących mordu, nie są znane miejsca pochówku ponad 7 tys. oficerów Wojska Polskiego.

Natomiast członkowie rodzin osób zamordowanych m.in. w Katyniu, w czasach PRL-u byli traktowani jak obywatele drugiej kategorii, prześladowani, a także  napotykały ich problemy ze znalezieniem pracy.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 5 marca 2017

Autor: mj

Tagi: 77. rocznica wydania rozkazu o masowych egzekucjach polskich oficerów