Przejdź do treści
Przejdź do stopki

30 lat po "Wujku"

Treść

Uroczystą Mszą św. oraz apelem pod pomnikiem-krzyżem przy katowickiej kopalni "Wujek" uczczona zostanie pamięć górników zamordowanych przez ZOMO w czasie pacyfikacji zakładu.

Pamięć o dziewięciu górnikach z "Wujka" zamordowanych 16 grudnia 1981 roku przez członków plutonu specjalnego ZOMO trwa. Dziś po raz kolejny rodziny pomordowanych, górnicy, związkowcy spotykają się przed kopalnią "Wujek" w Katowicach. O godz. 16.00 uczestnicy uroczystości wezmą udział we Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, a następnie przejdą pod pomnik-krzyż, gdzie o godz. 18.00 zostanie oddany hołd zamordowanym. Obchody z racji 30. rocznicy zakończy specjalnie przygotowane na tę okazję widowisko multimedialne. Swój udział zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Podczas pacyfikacji katowickiej kopalni "Wujek" 16 grudnia 1981 roku funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO zastrzelili dziewięciu górników protestujących przeciw wprowadzeniu stanu wojennego, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. Po ciągnących się przez niemal 15 lat procesach sąd w czerwcu 2008 roku wykazał winę zomowców. Były dowódca plutonu specjalnego ZOMO Romuald Cieślak został skazany na 6 lat więzienia, dwaj jego podwładni na 4 lata, a 11 innych na 3,5 roku więzienia. Wciąż czynione są starania, by doprowadzić do skazania także b. szefa MSW generała Czesława Kiszczaka. To jego szyfrogram z 1981 roku otworzył drogę do użycia broni w kopalni. Sprawa Kiszczaka będzie toczyła się przed sądem już po raz piąty.
KWK "Wujek" nie była pierwszym zakładem, w którym ZOMO otworzyło ogień do strajkujących. Dzień wcześniej - 15 grudnia 1981 roku - podczas pacyfikacji kopalni "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu-Zdroju w starciach z milicją postrzelonych zostało czterech górników. Także i te wydarzenia nie zostały zapomniane. Wczoraj na jastrzębskich uroczystościach rocznicowych obecni byli m.in. uczestnicy wydarzeń sprzed 30 lat. Obchody rozpoczęto Mszą św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z grudnia 1981 roku. Obchody uświetniły uroczysta akademia oraz koncert Jana Pietrzaka.

MA

Nasz Dziennik Piątek, 16 grudnia 2011, Nr 292 (4223)


Autor: au