Przejdź do treści
Przejdź do stopki

3 Maja z żałobą w tle

Treść

Z okazji 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w całej Polsce odbyły się wczoraj uroczystości upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego państwa. W tym roku, w związku z niedawną katastrofą polskiego samolotu Tu-154 i śmiercią 96 osób, obchody przebiegały skromniej niż w latach ubiegłych.
W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem metropolity warszawskiego ks. abp. Kazimierza Nycza odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Ksiądz arcybiskup przypomniał okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja i czasy Sejmu Czteroletniego, zaznaczając, że brak myślenia propaństwowego i prywata magnaterii doprowadziły w tamtym okresie do rozbiorów Polski. Według hierarchy, osoby, w rękach których spoczywają losy Ojczyzny, powinny wyciągnąć wnioski z tamtych wydarzeń.
Metropolita warszawski przypomniał także tragiczne wydarzenie z 10 kwietnia br. - katastrofę prezydenckiego samolotu pod Katyniem - która stała się tłem wczorajszej uroczystości. Dodał ponadto, że w tym roku obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja mają szczególny wymiar. - Ta rana będzie się goić bardzo długo. Trzeba, by goiła się długo, po to, by się dobrze wygoiła, byśmy z tej lekcji wielkiej, ciężkiej mogli się uczyć i wyciągać wnioski na naszą teraźniejszość i na naszą przyszłość - mówił ks. abp Nycz.
Z powodu zakończonej niedawno żałoby narodowej ogłoszonej po katastrofie lotniczej pod Katyniem, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński, zrezygnowano z niektórych uroczystości obchodzonych 3 maja: nie zostały wręczone nominacje generalskie, a władze stolicy odwołały przemarsz historycznych grup rekonstrukcyjnych i piknik historyczny w Łazienkach Królewskich.
W Krakowie główne uroczystości patriotyczne przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się bez defilady żołnierskiej. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny na Wawelu złożono wieńce pod Krzyżem Katyńskim na pl. Ojca Adama Studzińskiego.
Z kolei w Białymstoku w czasie uroczystości przy obelisku upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 maja w parku noszącym jej imię wspominano ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w kwietniowej katastrofie. W Łodzi uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. abp Władysław Ziółek.
Święto 3 Maja było także okazją do otwarcia budynków parlamentarnych w Warszawie. Zwiedzającym udostępniono m.in. gabinety marszałków Sejmu i Senatu oraz Salę Kolumnową, w której odbywają się posiedzenia sejmowych komisji śledczych, a także salę plenarną, gdzie obraduje cały Sejm. Nie brakowało osób, które zatrzymywały się, przyklękały i modliły przed portretami parlamentarzystów tragicznie zmarłych w katastrofie pod Katyniem - zginęło w niej 15 posłów i 3 senatorów.
Konstytucja 3 maja uchwalona w 1791 roku była próbą ratowania Polski przed ostatecznym upadkiem. Wprowadzała radykalne zmiany w ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów, m.in. znosząc liberum veto, wprowadzając polityczną równość mieszczan i szlachty, otaczając chłopów ochroną państwa.
Paweł Tunia
Nasz Dziennik 2010-05-04

Autor: jc