28. kolejka Orange Ekstraklasy

Kanonady Wisły Kraków i Lecha Poznań, niespodziewana strata Legii Warszawa, kompromitacja Widzewa Łódź oraz niezwykle cenne zwycięstwo Polonii Bytom - oto wydarzenia 28. kolejki piłkarskiej ekstraklasy, po której kwestie walki o wicemistrzostwo Polski i uniknięcie degradacji jeszcze bardziej się skomplikowały. I dobrze, bo zapowiada to emocje aż do samego końca. Legia, która po awansie do finału Pucharu Polski zapewnia sobie grę w europejskich pucharach, pojechała do Chorzowa w eksperymentalnym składzie. Trener Jan Urban dał szansę gry m.in. Przemysławowi Wysockiemu, Arielowi Borysiukowi oraz Kamilowi Majkowskiemu, ale gospodarze tego nie wykorzystali. Owszem, mieli inicjatywę, lecz nie potrafili sobie stworzyć sytuacji, po których pod bramką Legii bito by na alarm. A jako że i warszawiacy w ofensywie prezentowali się mizernie - mecz zakończył się bez bramek. Prawdziwą kanonadę urządzili sobie za to lechici z Poznania. Podopieczni Franciszka Smudy rozbili Jagiellonię aż 6:1, wykorzystując bezlitośnie osłabienie rywala (Marek Wasiluk i Jacek Markiewicz ujrzeli czerwone kartki). - Nie lubię grać z liczebną przewagą, bo mój zespół wtedy spisuje się zwykle gorzej - przyznał po meczu Smuda. Tym razem mógł być jednak ze swych piłkarzy zadowolony. Niespodziewany wynik padł w Wodzisławiu. Miejscowa Odra była faworytem potyczki z Polonią, a tymczasem po niespełna 20 minutach i dwóch trafieniach Janusza Wolańskiego przegrywała już 0:2. Po otrząśnięciu się z szoku zyskała ogromną przewagę, stworzyła sobie mnóstwo kapitalnych okazji, ale ich nie wykorzystała. Najlepszą zmarnował Bułgar Iljan Micanski, który przestrzelił rzut karny. Wprost do III ligi zmierza zdegradowany za korupcję Widzew. Tym razem łodzianie skompromitowali się, przegrywając z Zagłębiem Sosnowiec, w drugim meczu pod wodzą Janusza Wójcika prezentując się na poziomie ligi amatorskiej. Charakter pokazała Wisła. Przegrywając do przerwy z walczącym o ligowy byt ŁKS-em w drugiej połowie ruszyła do zmasowanego ataku i w końcówce znokautowała rywala. Wyniki: Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 6:1 (1:1). Cueto (35., 67.), Zając (62.), Quinteros (80. - karny), Pitry (89., 90.) - Sotirović (38. - głową); Widzew Łódź - Zagłębie Sosnowiec 0:1 (0:1). Marek (26.); Ruch Chorzów - Legia Warszawa 0:0; PGE GKS Bełchatów - Górnik Zabrze 0:0; KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia Kraków 3:1 (2:0). Iwański (30., 45. - karny), Pawłowski (83.) - Tupalski (85.); Odra Wodzisław - Polonia Bytom 0:2 (0:2). Wolański (8., 17.); Kolporter Korona Kielce - Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 1:1 (0:0). Sobolewski (72.) - Sikora (90.), Wisła Kraków - ŁKS Łódź 5:2 (0:2). Diaz (48. - głową), Zieńczuk (77. - głową), Brożek (80. - głową, 90.), Paulista (82.) - Jovinio (10.), Arifović (25.). Piotr Skrobisz "Nasz Dziennik" 2008-05-05