26. kolejka Orange Ekstraklasy

Piłkarze krakowskiej Wisły zostali mistrzami Polski. To jedenasty w historii tytuł "Białej Gwiazdy" i zarazem szósty w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Ostatni raz wiślacy cieszyli się z zaszczytnego miana najlepszej futbolowej drużyny w naszym kraju w 2005 roku. Po kiepskim ubiegłym sezonie wrócili na tron w błyskotliwym stylu, pod wodzą trenera Macieja Skorży, jednego z najważniejszych architektów sukcesu. Teraz przed nimi cel kolejny: Liga Mistrzów. Do soboty jedyną drużyną, która jeszcze teoretycznie mogła krakowian w tabeli wyprzedzić, był Groclin. Grodziszczanie musieli jednak zdobyć komplet punktów w derbach Wielkopolski, nie wywalczyli ani jednego i już wówczas stało się jasne, że tytuł powędruje pod Wawel. Na cztery kolejki przed końcem sezonu! A mecz w Poznaniu musiał się podobać. Lech kapitalnie rozpoczął - od bramki aktywnego Rafała Murawskiego w 2. minucie. Potem poszedł za ciosem, ale od 31. musiał grać w osłabieniu po czerwonej kartce Ivana Djurdjevicia. Po przerwie niemający nic do stracenia goście zaatakowali, uzyskali przewagę, ale kapitalnie w bramce Lecha spisywał się Krzysztof Kotorowski. Pojedynek rozstrzygnął się w 85. minucie, gdy po efektownej akcji drugiego gola zdobył Tomasz Bandrowski. - Charakter drużyny poznaje się, gdy przyjdzie jej walczyć 10 na 11 - pochwalił gospodarzy trener pokonanych Jacek Zieliński. Trzy punkty z Wodzisławia przywiozła Legia. Nie przyszły jej łatwo, ale na nie zasłużyła. Uwagę zwraca trafienie zdolnego Ariela Borysiuka. Prawdziwą kanonadę urządziło sobie Zagłębie Lubin. "Miedziowym" sprawę ułatwił nieco bramkarz Jagiellonii Jacek Banaszyński, który już na początku meczu ujrzał czerwoną kartkę, co podłamało jego kolegów. Goście fatalnie zagrali między 32. a 37. minutą, gdy stracili aż trzy gole, hat-tricka skompletował Michał Chałbiński. Klęskę z Polonią poniósł na własnym stadionie Widzew, a to oznacza, iż w nowym sezonie może mu przyjść rywalizować w III lidze (ciąży na nim bowiem kara degradacji o jedną klasę za korupcję). Pierwsze w historii ligowe zwycięstwo nad Ruchem odniósł Bełchatów. Obie bramki gospodarze zdobyli w doliczonym czasie pierwszej i drugiej połowy. Piotr Skrobisz WYNIKI Widzew Łódź - Polonia Bytom 2:4 (1:4). Budka (2.), Napoleoni (77.) - Radzewicz (22.), Dziółka (34.), Podstawek (44.), Trzeciak (45.); Lech Poznań - Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 2:1 (1:0). Murawski (2.), Bandrowski (85.) - Muszalik (90.); Kolporter Korona Kielce - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (2:0). Zganiacz (11.), Robak (33.); KGHM Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 5:2 (3:0). Alunderis (32.), Miguel (34), Chałbiński (37. - głową, 73., 80.) - Sotirović (62.), Jarecki (71.); Odra Wodzisław - Legia Warszawa 0:2 (0:1). Borysiuk (38.), Vuković (84. - wolny); PGE GKS Bełchatów - Ruch Chorzów 2:0 (1:0). Costly (45.), Jarzębowski (90. - głową); Górnik Zabrze - ŁKS Łódź 1:1 (1:0). Zahorski (15.) - Arivowić (66.); Wisła Kraków - Cracovia 2:1 (1:0). Brożek (15. - głową, 64. - głową) - Kulig (54. - głową). Tabela 1. Wisła 2. Lech 3. Legia 4. Groclin 5. Korona 6. Zagłębie L. 7. Górnik 8. Bełchatów 9. Cracovia 10. Ruch 11. Jagiellonia 12. Odra 13. ŁKS 14. Polonia "Nasz Dziennik" 2008-04-21 15. Widzew 26 22 24:3616. Zagłębie S. 26 12 18:51