24. kolejka Orange Ekstraklasy

Dwie połowy Wisły Wisła Kraków pokonała Legią Warszawa w "klasyku" naszej ekstraklasy i zarazem najciekawszym meczu 24. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Kielcach, gdzie marząca o tytule Korona przegrała z Odrą. Przełamali się gracze Arki, którzy po serii trzech porażek efektownie wygrali z Cracovią. Coraz trudniejsza staje się sytuacja Pogoni. W pierwszej połowie meczu w Krakowie z boiska wiało nudą. Wiślacy i legioniści mimo wielkiej stawki grali mizernie, brakowało efektownych akcji, strzałów na bramkę. Dość powiedzieć, że Łukasz Fabiański musiał interweniować ledwie raz, a Emiliana Dolhy w ogóle mogło zabraknąć między słupkami, gdyż rywale nie oddali ani jednego celnego uderzenia. Poziom meczu był fatalny i nic nie zapowiadało odmiany. A jednak. W przerwie prowadzący Wisłę Kazimierz Moskal wpuścił na boisko Jakuba Błaszczykowskiego i Piotra Brożka. Piotr po kilkudziesięciu sekundach kapitalnie podał do swego brata bliźniaka Pawła, a ten pięknym strzałem zdobył pierwszego gola. Od tego momentu spotkanie nabrało rumieńców. Podobać się musiała przede wszystkim gra krakowian, z polotem, pasją i ogromnym zaangażowaniem. Goście również nie odpuścili i w 59. min wyrównali. Maciej Korzym uderzył z ostrego kąta, kiks popełnił Dolha i piłka wpadła do siatki. Był to jednak jedyny (!) celny strzał legionistów w meczu. Wisła nie załamała się stratą, tylko od razu ruszyła do przodu, by odzyskać prowadzenie. Na prawym skrzydle kapitalnie grał Błaszczykowski, świetnie spisywał się Paulista. Właśnie Brazylijczyk w 66. min wywalczył rzut karny, a 5 minut później ustalił wynik (po akcji marzeń Błaszczykowskiego i odegraniu Pawła Brożka). "Biała Gwiazda" wygrała zasłużenie, bo tego dnia była zdecydowanie lepsza, co po końcowym gwizdku przyznał prowadzący Legię Jacek Zieliński. Sensacja w Kielcach - słabo grająca Korona przegrała z Odrą. Czary goryczy dopełniła niewykorzystana "jedenastka" - strzał Pawła Sasina obronił Wojciech Skaba. Pewnie wygrało za to Zagłębie Lubin, które pokonało zagubioną i bezradną Wisłę Płock. Emocje w Gdyni - Arka i Cracovia stworzyły efektowny spektakl zakończony zasłużonym sukcesem gospodarzy. Po meczu trener Arki Wojciech Stawowy nie wykluczył, że pozostanie w Gdyni (choć "kuszą" go m.in. Wisła Kraków i Legia). Do II ligi dryfuje Pogoń - mimo ogromnej przewagi i mnóstwa sytuacji przegrała z Widzewem... Piotr Skrobisz Zdaniem kapitanów Arkadiusz Głowacki (Wisła): Do przerwy graliśmy zbyt nerwowo, chyba emocje wzięły górę. W drugiej połowie wreszcie wszystko wyglądało tak, jak sobie zakładaliśmy: długo utrzymywaliśmy się przy piłce, atakowaliśmy skrzydłami, byliśmy skuteczni. Trener Moskal powiedział nam, że teraz może zacząć się dla nas sezon. Dziś mieliśmy swój dzień, ale mam nadzieję, iż od tej pory będzie już tak zawsze. Koncentrujemy się na kolejnych meczach, jest o co walczyć. Łukasz Surma (Legia): Mistrzostwo się oddaliło, ale punkty pogubiliśmy już wcześniej. W meczach Wisły z Legią wszystko może się zdarzyć, dziś my byliśmy słabsi. W Krakowie zawsze gra się ciężko, w drugiej połowie próbowaliśmy zaatakować, ale dostaliśmy trzy bramki z kontry. Popełniliśmy trochę błędów w obronie, do tego pechowo straciliśmy drugiego gola - to zadecydowało o porażce. Do końca sezonu zostało jeszcze sześć meczów, musimy szybko się odbudować. Pisk Wyniki: Wisła Kraków - Legia Warszawa 3:1 (0:0). Paweł Brożek (46.), Cleber (66. - karny), Paulista (71.) - Korzym (59.); Wisła Płock - Zagłębie Lubin 0:2 (0:1). Pietroń (19.), Iwański (68. - karny); Kolporter Korona Kielce - Odra Wodzisław 0:1 (0:0). Grzegorzewski (71. - głową); Arka Gdynia - Cracovia Kraków 4:2 (2:1). Kowalski (7.), Wachowicz (42.), Nawrocik (70.), Dziedzic (90. - karny) - Sobieraj (27. - samobójcza), Bojarski (53.); Górnik Zabrze - Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 2:3 (1:2). Jarka (14.), Białek (65. - karny) - Chinyama (40., 42.), Rocki (54.); Pogoń Szczecin - Widzew Łódź 0:1 (0:0). Napoleoni (62.); Lech Poznań - Górnik Łęczna 1:0 (1:0). Reiss (22.). Tabela 1. Zagłębie 24 49 42:22 2. Bełchatów 23 46 48:22 3. Korona 24 43 34:24 4. Wisła K. 24 40 38:18 5. Legia 24 40 42:25 6. ŁKS 23 36 26:22 7. Cracovia 24 35 34:37 8. Lech 24 34 39:29 9. Groclin 24 32 27:23 10. Odra 24 27 19:30 11. Arka 22 25 26:31 13. Widzew 23 25 19:28 14. Górnik Z. 24 20 25:42 15. Górnik Ł. 22 20 17:43 16. Pogoń 24 16 19:34 17. Wisła P. 23 15 14:39 "Nasz Dziennik" 2007-04-30