Przejdź do treści
Przejdź do stopki

12. Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata

Treść

Jeszcze nie ochłonęliśmy po kolejnym zdobytym medalu 12. Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Berlinie, który tym razem wywalczył Piotr Małachowski (na zdjęciu) w rzucie dyskiem, a już czekają nas następne wielkie emocje...

Piotrowi Małachowskiemu (WKS Śląsk Wrocław), wicemistrzowi olimpijskiemu w rzucie dyskiem, nie przeszkodził w Berlinie uraz palca, który przez dłuższy czas stawiał pod znakiem zapytania jego udział w tych mistrzostwach. - Traf chciał, że kontuzji uległ palec odpowiadający za podkręcenie dysku. Jak go wypuszczam, muszę nadać mu odpowiednią rotację, dzięki której będzie dobrze ułożony w locie i nie przeszkodzi mu wiatr. Tymczasem długo nie byłem w stanie tego normalnie robić - tłumaczył jeszcze przed mistrzostwami. Uraz był mocny do tego stopnia, że zakłócił plan treningowy. Małachowski zapowiadał: "podczas mistrzostw postawię wszystko na jedną kartę", i tak się stało. Wicemistrzostwo świata i dwukrotne poprawienie rekordu Polski (w pierwszej próbie o dwa centymetry, rezultat - 68,77 m, a w piątej - 69,15) to znaczące osiągnięcia. I żal tylko, że zawodnik wrocławskiego Śląska prowadził od pierwszej kolejki do przedostatniego rzutu w konkursie. W ostatniej próbie wyprzedził go Niemiec Robert Harting.
Dzisiaj Rafał Augustyn, Grzegorz Sudoł (obaj z AZS AWF Kraków) i Rafał Fedaczyński (AZS AWF Katowice) jako pierwsi z polskiej ekipy przystąpią do rywalizacji. Już w godzinach rannych wyruszą na 50-kilometrową trasę chodu. W wieczornej sesji w finałach wystartują: w skoku wzwyż - Sylwester Bednarek (RKS Łódź), a w rzucie dyskiem - Żaneta Glanc (AZS Poznań). W półfinałach pobiegną: na 1500 m Sylwia Ejdys (WKS Śląsk Wrocław) i Lidia Chojecka (KS Warszawianka), natomiast na 800 m Marcin Lewandowski (Ósemka Police) i Adam Kszczot (RKS Łódź).
W sobotę, w finale konkursu rzutu młotem, na pewno wystąpi Anita Włodarczyk (AZS AWF Poznań), szósta zawodniczka pekińskich igrzysk olimpijskich, tegoroczna liderka światowej tabeli (77,20 w Cottbus), awans zapewniła sobie już w pierwszej próbie, wynikiem 74,54. Minimum kwalifikacyjne wynosiło 72 metry.
W stolicy Niemiec medale zdobyli dotąd: złoty - Anna Rogowska w skoku o tyczce, srebrne - Monika Pyrek w skoku o tyczce, Tomasz Majewski w pchnięciu kulą, Szymon Ziółkowski w rzucie młotem i Piotr Małachowski w rzucie dyskiem, a brązowy siedmioboistka Kamila Chudzik.
W dotychczasowych występach, w rozgrywanych od 1983 roku lekkoatletycznych mistrzostwach świata, polscy lekkoatleci wywalczyli w sumie dwadzieścia dziewięć medali. Dotychczasowe sześć miejsc na podium w trwającej imprezie w Berlinie to już najlepsze osiągnięcie w historii i poprawienie o jedno dorobku z Edmonton z 2001 roku.
Małgorzata Bochenek, PAP
"Nasz Dziennik" 2009-08-21

Autor: wa