Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W AKSiM odbyła się konferencja „Współczesne wyzwania ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju”

Treść

O współczesnych wyzwaniach ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju dyskutowali uczestnicy konferencji naukowej w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczelnia od lat kształci studentów na kierunkach podyplomowych związanych z ekologią i ochroną środowiska.

W trakcie konferencji doradca prezydenta RP, dr inż. Paweł Sałek, zwrócił uwagę na zagrożenia związane z zawłaszczaniem kompetencji państw członkowskich przez unijnych urzędników. Dochodzi do próby zmiany traktatów unijnych bez wymaganej zgody wszystkich państw członkowskich.

– Widzimy coraz mocniejsze tendencje formalno-prawne w ramach współtworzenia prawa, (…) że istnienie realna próba, realne działanie i realna efektywność związana z tym, że część kompetencji państw członkowskich ucieka w kierunku instytucji unijnych – wskazał Paweł Sałek.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek z Uniwersytetu Wrocławskiego przybliżył temat polityki surowcowej Polski. Przypomniał, że nasz kraj ma wartościową koncesję na poszukiwanie pierwiastków ziem rzadkich na dnie oceanów.

– Na miedź, kobalt, pierwiastki ziem rzadkich na grzbiecie środkowoatlantyckim. Ta działka czyni nas bardzo ważnym elementem, który będzie miał wpływ – jeśli będzie to wykorzystane – na to, co będzie się działo w elektromobilności – zaznaczył prof. Mariusz Orion Jędrysek.

W konferencji wzięła udział Krystyna Szyszko, która przypomniała temat zrównoważonego rozwoju w ujęciu swojego męża, prof. Jana Szyszko. Były minister środowiska nieustanie podkreślał, że Polska ma ogromny potencjał.

– To jest niezwykle ważne, żebyśmy pilnowali spraw Polski, dbali o nią i nie pozwolili się okradać, niszczyć. Abyśmy nie stali się narodem bez ziemi. Nie dajmy się uśpić papierowym pieniądzem i pamiętajmy, że nasze bogactwo i nasza wartość to pochodna naszej mentalności kształtowanej przez Kościół katolicki, broniący od wieków rodziny, polskiej ziemi i tych, co czynili sobie ziemię poddaną – powiedziała prof. Krystyna Szyszko.

Konferencja była także okazją do prezentacji prac dyplomowych przygotowanych przez absolwentów studiów podyplomowych na kierunku polityka ochrony środowiska, ekologia i zarządzanie, realizowanych przez toruńską akademię.

– Konferencja służyła podsumowaniu kolejnej edycji studiów podyplomowych, studiów, których pomysłodawcą i założycielem był śp. prof. Jan Szyszko, wybitny leśnik, niezłomny patriota – wskazała Monika Pałka, absolwentka AKSiM w Toruniu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam. Organizację konferencji dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj