Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Najszybciej rozwija się Nowosądeckie, najsłabiej - Kraków

Treść

Małopolska i Podkarpacie należą do najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów - wynika z raportu "Sukces rozwojowy polskich województw" opracowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Zdecydowany lider - Mazowsze - odstaje od wszystkich województw. Zaskoczeniem jest druga pozycja Podkarpacia, które należy do najbiedniejszych województw. Trzecie miejsce ma Małopolska, zaliczana raczej do regionów silnych. Za nią znajduje się Wielkopolska oraz województwa świętokrzyskie i pomorskie. Najsłabiej rozwijają się województwa: zachodniopomorskie, opolskie, lubuskie i dolnośląskie.

Tworząc ranking brano pod uwagę gospodarkę, inwestycje, dane demograficzne, warunki życia i funkcjonowanie samorządów w latach 1999-2004.

- To nie jest ocena jakości władz regionalnych, bo czynników wpływających na rozwój regionu jest bardzo dużo - mówi Janusz Sepioł, marszałek małopolski. - Z raportu można jednak wyciągnąć kilka ważnych wniosków. Po pierwsze, trzeba rozważyć, czy utrzymywanie obecnych zasad podziału unijnych dotacji jest dobre, bo przyznanie największych pieniędzy Mazowszu spowoduje, że ten region będzie jeszcze bardziej odstawał od pozostałych. Po drugie, warto zauważyć, że duże pieniądze wydawane na inwestowanie w infrastrukturę nie zawsze muszą służyć rozwojowi. Przykładem - województwo zachodniopomorskie, gdzie szły największe nakłady na inwestycje, a nie przełożyło się to na rozwój regionu. Raport pokazał też, że niezbyt prawdziwa jest teza o podziale Polski na A i B, bo słabe województwa ściany wschodniej często rozwijają się szybciej niż bogatsze na ścianie zachodniej.

Wysoka pozycja Małopolski to przede wszystkim efekt rozwoju gospodarki (głównie sektora usług), a co za tym idzie - stosunkowo niskiego bezrobocia. Najsłabiej województwo wypada pod względem inwestycji, co jest efektem dość ostrożnego podchodzenia samorządów do zadłużania się na cele rozwojowe. W samej Małopolsce najszybciej rozwija się Nowosądeckie, a stosunkowo najsłabiej - Kraków.

(GEG)

Już ponad 3 tys. osób poparło protest przeciwko krzywdzącemu Małopolskę podziałowi unijnych dotacji na lata 2007-2013. Małopolanie mogą składać swoje podpisy poparcia na stronie internetowej www.malopolskie.pl.

Wczoraj Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zwróciło się do wojewody małopolskiego i małopolskich parlamentarzystów z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany zasad podziału unijnych dotacji. Specjalną rezolucję z protestem przyjęła też wczoraj Rada Miasta Krakowa.

(GEG)

"Dziennik Polski" 2006-07-06

Autor: ab