Z poczuciem humoru
Treść
Część humanistyczna testu gimnazjalnego
Ponad 47 tys. małopolskich gimnazjalistów z 680 szkół testowało wczoraj swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych. Dziś trzecioklasiści zmierzą się z zadaniami z matematyki, fizyki, chemii, geografii i biologii.
- Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego przebiegała sprawnie i spokojnie. Nie mieliśmy żadnych informacji, które świadczyłyby o jakiś problemach - zapewnia Henryk Szaleniec, dyrektor krakowskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, której podlegają trzy województwa (małopolskie, podkarpackie i lubelskie).
W całym kraju ten sam test pisało ponad 540 tys. uczniów. Musieli udzielić odpowiedzi na 26 zadań, wśród nich było 20 pytań testowych i 6 zadań otwartych. Wszystkie pytania nawiązywały do fragmentu "Monachomachii" Ignacego Krasickiego - "I śmiech niekiedy może być nauką". Słuszność tego stwierdzenia gimnazjaliści musieli też udowodnić, pisząc rozprawkę.
Na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie mieli 120 minut. - W ubiegłym roku trzecioklasiści kończyli pisać nawet godzinę przed czasem. Tym razem większość została do samego końca - mówi Urszula Sawicka-Patrzałek, dyrektor Gimnazjum nr 21 w Krakowie.
Mimo to z sal wychodzili zadowoleni. - Test był wyjątkowo łatwy - przekonuje Magda, uczennica Gimnazjum nr 21 w Krakowie, która już wie, że w zadaniach zamkniętych popełniła tylko dwa błędy. - Pomyliłam się w zadaniu 12, w którym należało wskazać, w którym wieku żył Leonardo da Vinci, a w 11. pomieszałam przysłowia.
Egzamin gimnazjalny jest przeprowadzany już po raz piąty (pierwszy odbył się w 2002 r.). Jest on obowiązkowy dla wszystkich uczniów trzeciej, czyli ostatniej klasy gimnazjum. Przystąpienie do niego to jeden z warunków ukończenia szkoły. Osoby, które nie stawiły się na teście, będą mogły go napisać w dodatkowym terminie - 6 i 7 czerwca. Jeśli ktoś nie przyjdzie na test również w tym terminie, będzie musiał powtórzyć trzecią klasę gimnazjum. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że egzaminu gimnazjalnego nie można oblać. Zdadzą go wszyscy uczniowie, którzy do niego przystąpią.
Za cały test można zdobyć maksymalnie 100 punktów (po 50 z każdej części). Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Oprócz wyniku testu o przyjęciu do wymarzonego liceum decyduje liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum. Równocześnie można ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół.
Z obowiązku rozwiązywania testu można zostać zwolnionym. Dotyczy to przede wszystkim osób chorych, którym stan zdrowia nie pozwoli na przystąpienie do pisania testu również w czerwcu. Zwolnieni z egzaminu są także laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim. Na specjalne względy podczas egzaminu mogą natomiast liczyć uczniowie legitymujący się opinią o dysleksji wystawioną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Mogą oni pisać egzamin o godzinę dłużej, a egzaminator sprawdzający test nie bierze pod uwagę błędów ortograficznych.
Wczorajszy test humanistyczny wraz z odpowiedziami można znaleźć na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - www.cke.edu.pl.
Uczniowie poznają wynik egzaminu przed 16 czerwca.
(ANKO)
"Dziennik Polski" 2006-04-27
Autor: ab